BRATISLAVA 6. decembra (SITA) - Štát môže byť podľa prezidenta Ivana Gašparoviča rovnako dobrý správca majetku ako súkromný sektor. „Úspech však závisí od odbornosti a morálno-vôľových vlastností ľudí, ktorým sa spravovanie zveruje,“ povedal v prejave pred poslancami parlamentu.
Za mimoriadne otvorené otázky považuje prezident energetickú a potravinovú bezpečnosť. „Potrebujeme jasnú a dôsledne prepracovanú energetickú stratégiu,“ povedal Gašparovič. Projekt zatepľovania bytov podľa neho musíme vrátiť na stôl Európskej komisie. V oblasti potravinovej bezpečnosti je podľa neho dôležitý vysoký stupeň súčinnosti.
Vzdelávanie a kultúra musia mať priestor v záujme humanizácie a mravného posilnenia spoločnosti. „Považujem ich za dominantný imperatív našej doby,“ dodal prezident. Štát by mal pochopiť, prečo sa za kultúru platí a prečo sa dopláca na nekultúrnosť. „Jedinečnosť národnej kultúry sa neopakuje,“ povedal prezident a dodal, že ak majú naši umelci presvedčivejšie zobrazovať našu súčasnosť, musia pocítiť podporu štátu. Poukázal tiež na to, že časť mládeže uniká pred realitou a začína nahlas hovoriť o dvojtvárnosti našej spoločnosti. Problémy mládeže by si preto zaslúžili väčšiu pozornosť, dodal Gašparovič.
Prezident poukázal na nízky stupeň právneho vedomia spoločnosti, právnu nevedomosť. Príčinu vidí aj v neprehľadnosti nášho právneho systému.
Občania sú podľa prezidenta citliví na svoju národnú pozíciu a suverenitu. Zdôraznil však, že v otázke práv národnostných menšín Slovensko zachová všetky dosiahnuté pozitíva. „Spoločnosť bez problémov neexistuje,“ povedal prezident. Na príklade Nemecka ilustroval, že vzhľadom na globálne zmeny tam neváhali urobiť zásadné ústavné zmeny. „Prešli sme vážnym obdobím vývoja, ktorého výsledky nás nabádajú, aby sme ich vyjadrili aj v zákonodarnej a praktickej politike, diskutujme o týchto politicko-právnych problémoch,“ vyzval Gašparovič.
Naším dominantným národno-štátnym záujmom z pohľadu občana i hlavy štátu je dôstojný život pre všetkých, európska perspektíva pre každého. Tento cieľ podľa prezidenta je reálny len za istých predpokladov, ktorých vidí sedem: kontinuitu našej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, kontinuitu reformných krokov, orientáciu na vzdelávanie, vedu, výskum, vývoj a inovácie, ochranu prírodných zdrojov, energetickú a potravinovú sebestačnosť a bezpečnosť, podporu pomoci, spolupráce a súťaživosti medzi regiónmi a spoločenské odmietnutie stavu, keď sa zo zdravia robí tovar, z práva nedoriešený spis a z pohybu na ulici obava.
jr;pr;nr