Prezidentov prejav vníma premiér Robert Fico ako nadčasový. „Pán prezident hovoril o prioritách, na ktoré sa treba sústrediť v najbližšom období,“ povedal Fico s tým, že mimoriadne oceňuje prezidentov silný sociálny rozmer.
Predseda vlády poznamenal, že prezidentov prejav mal osloviť celé politické spektrum, v žiadnom prípade politickú scénu nerozdeľoval. „Ja by som vyzýval pána prezidenta, aby čo najčastejšie mal takéto verejné vystúpenia, pretože išlo o prejav, ktorý politickú scénu spája. Skutočnosť, že v sále neboli prítomní predsedovia SNS Ján Slota a ĽS-HZDS Vladimír Mečiar si Fico nevšimol. „Ja nie som krstným otcom ani otcom ani pána Slotu ani pána Mečiara,“ dodal.
Prejav prezidenta Ivana Gašparoviča bol veľmi vyvážený a veľmi aktuálny, hlavne teraz, keď sa bude rokovať o štátnom rozpočte, povedala podpredsedníčka SNS Anna Belousovová a dodala, že „prezident chcel prispieť k upokojeniu a vyzdvihnutiu toho pozitívneho, čo sa urobilo a možno predostrel viacero vízií, ako by sa Slovensko malo ďalej vyvíjať“. Belousovovú osobne veľmi oslovilo, že prezident zadefinoval národnoštátne záujmy tak, ako ich chápe SNS, ako dôstojný život pre všetkých.
Prednes programového vyhlásenia bez navrhnutia konkrétnych riešení pripomínal expremiérovi a šéfovi SDKÚ-DS Mikulášovi Dzurindovi dnešný prejav prezidenta Ivana Gašparoviča v parlamente. "Bola to úporná snaha postihnúť všetky oblasti ľudského života, ale chýbal mu apel na zásadný zápas proti korupcii," doplnil Dzurinda. Za pozitívny bod v prejave označil apel na pokračovanie reforiem, dôraz na znalostnú ekonomiku. Preto dúfa, že vláda zváži ničenie reforiem, napríklad zdravotníctva.
"Ak vyzýval na dolaďovanie reforiem, tak si myslím, že skôr sa to Ficovi ťažko počúvalo, pretože on ich ničí, deformuje," dodal Dzurinda. "Prezident v mojich očiach vždy mal vyzerať ako morálna mravná autorita. Z toho uhla pohľadu som si všimol, aký veľký priestor venoval povedzme zatepľovaniu bytov, čo je nepochybne vec vážna, ale skôr pre ministra výstavby. Na strane druhej sa vyhol takým citlivým a aktuálnym témam ako je dnes nominovanie dcér, alebo detí poslancov, zaťov ministrov a tunelárov z prvej polovice 90. rokov do podnikov s účasťou štátu. Toto ma sklamalo," povedal novinárom Dzurinda.
Klientelizmu, rodinkárstvu a korupcii sa prezident podľa neho nevenoval vôbec a spomenúť ho treba. "Aby sa nediala taká hanba, že sa 23-ročná dcéra poslanca nanominuje do trnavskej teplárne, že sa budúci zaťko ministra hospodárstva nanominuje do takého špičkového podniku ako je Transpetrol," dodal predseda SDKÚ-DS.
Autor: zh

Beata
Balogová
