Košice 6. decembra (TASR) - Akciová spoločnosť Hotely mládeže Slovakia (HMS), ktorá namietala porušenie svojho základného práva na spravodlivý proces v konaní pred krajským súdom v Žiline, dnes uspela na Ústavnom súde SR.
Druhý senát ÚS konštatoval, že jej práva boli porušené a kauzu, týkajúcu sa stámiliónového majetku bývalého Socialistického zväzu mládeže, vrátil na opätovné prerokovanie žilinskému krajskému súdu. Sťažovatelia si nenárokovali náhradu nemajetkovej ujmy a tak im KS bude musieť uhradiť iba súdne trovy.
HMS namietli arbitrárnosť rozhodnutia KS v Žiline v spore s nájomcom hotelov Junior a Björnson v Jasnej - akciovou spoločnosťou Euro-Building. Jadrom ich sporu na všeobecných súdoch je platnosť nevýhodnej nájomnej zmluvy, uzavretej ešte v roku 1995 predchádzajúcim manažmentom HMS na obdobie 30 rokov.
Problém sa začal v roku 2000, keď nadobudla účinnosť druhá novela zákona o Fonde detí a mládeže, limitujúca možnosť uzatvárať nájomné zmluvy iba na päť rokov. Ak to bolo viac, zmluva podliehala súhlasu ministerstva pre privatizáciu. Ak súhlas neudelilo, do šiestich mesiacov zanikla. V prípade hotelov Junior a Björnson súhlas udelený nebol, a tak nájomná zmluva v januári 2001 prestala platiť. Žalovaná strana však nereagovala a hotely užívala naďalej, preto HMS vo februári 2001 podali na Okresnom súde (OS) v Liptovskom Mikuláši návrh proti Euro-Buildingu na vypratanie nehnuteľnosti. Snaha HMS dostať nájomcov z hotelov sa však v roku 2002 skomplikovala nálezom Ústavného súdu SR, ktorý rozhodol, že sporná časť novely zákona o Fonde detí a mládeže je v rozpore s Ústavou SR. OS, nesprávne aplikujúc rozhodnutie ÚS, žalobu HMS o vypratanie v septembri 2002 zamietol, pričom jeho verdikt potvrdil aj Krajský súd v Žiline.
ÚS po preskúmaní veci a jej právnom vyhodnotení konštatoval, že z vtedy platného a účinného znenia zákona o Fonde detí a mládeže vyplývala Euro-Buildingu povinnosť dať nájomnú zmluvu do súladu s novým znením zákona pod hrozbou sankcie, že zmluva zanikne. Túto povinnosť si však odporca nesplnil a tak podľa názoru ÚS zmluva i nájomný vzťah zanikli. Za daných okolností bolo irelevantné, že v dôsledku nálezu ÚS od 1. januára 2002 stratili novelizované ustanovenia zákona o Fonde detí a mládeže platnosť a účinnosť, pretože nájomný vzťah medzi HMS a Euro-Buildingom zanikol ešte pred účinnosťou nálezu ÚS. Senát ÚS tým zároveň potvrdil, že nálezy ústavného súdu platia do budúcna a právne účinky vyvolávajú iba od okamihu svojho vyhlásenia v Zbierke zákonov, a nie spätne.