TRENČÍN 6. decembra (SITA) – Do konca roka by mohla byť vyhlásená architektonicko – urbanistická súťaž návrhov na rekonštrukciu Mierového námestia v Trenčíne.
Primátor mesta Branislav Celler vymenoval komisiu pre prípravu súťažných podkladov a zároveň porotu na vyhodnotenie návrhov. Členstvo v komisii podľa Cellera prijal aj jeden z najlepších svetových umeleckých fotografov súčasnosti Karol Kállay, ktorý prežil časť svojho života v Trenčíne. Po prvý raz komisia bude zasadať 12. decembra. Ak sa členovia komisie zhodnú, súťaž môžu vyhlásiť ešte v tomto roku.
Trenčín je posledné z krajských miest, ktoré neprešlo dôkladnou rekonštrukciou centrálneho historického námestia. Na čele komisie je významný český architekt Aleš Burian. Jej ďalšími členmi sú renomovaní slovenskí architekti Imrich Pleidel, Ivan Masár a Karol Hoffman, stavební inžinieri Dušan Jasečko a Pavel Mikuláš, predstaviteľky historicko – umeleckej obce Monika Vrzgulová a akademická maliarka Eva Mišáková-Ábelová. Trenčianskych architektov zastupujú v komisii Milan Rožník a vedúca útvaru architektúry a stratégie MsÚ Adriana Mlynčeková. „Tieto významné mená sú zárukou čo najväčšej objektívnosti celej súťaže,“ uviedol Celler.
Podľa hovorcu mesta Tibora Hlobeňa cieľom rekonštrukcie je vyzdvihnúť historickú jedinečnosť tohto miesta a zároveň vytvoriť nové súčasné centrum života Trenčanov. Z tohto dôvodu sa zmenil aj pôvodný termín vyhlásenia súťaže, ktorým bola polovica novembra tohto roku. „Aby sa zväčšila atraktivita pre súťažiacich, zvýšili sme finančné ohodnotenie cien za prvé tri miesta. V takomto prípade musíme postupovať v intenciách verejného obstarávania. Podklady sú pripravené tak, aby po ich odsúhlasení odbornou komisiou mohli byť zaslané do Vestníka pre verejné obstarávanie a uverejnené na stránkach Slovenskej komory architektov a Mesta Trenčín,“ povedala členka komisie Mlynčeková.
Pri kompletnej rekonštrukcii sa odkryje povrch námestia, mesto už dopredu počíta s dlhodobým archeologickým prieskumom. Podľa Mlynčekovej je totiž isté, že archeológovia a pamiatkari nájdu niečo zaujímavé. Súťaž počíta aj s rekonštrukciou inžinierskych sieti, návrhom na budúce využitie námestia a komplexným rozostavaním letných terás. Mierové námestie bolo v roku 1987 po rozsiahlom stavebnom a architektonickom výskume vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu.