BRATISLAVA 6. decembra (SITA) - Vláda schválila princípy, na základe ktorých bude Slovensko rokovať s Maďarskom o konečnej dohode v spore Gabčíkovo - Nagymaros.
Vládny splnomocnenec Dominik Kocinger uviedol, že vládne delegácie sa zídu v Budapešti 19. decembra. Mali by vypracovať strategický plán životného prostredia pre oblasť Bratislava - Budapešť, ktorý by hovoril aj o splavnení Dunaja. Spriechodniť celý tok pre veľké lode je zámerom Európskej únie.
Minister zahraničných vecí Ján Kubiš verí, že Slovensku a Maďarsku sa čoskoro podarí uzavrieť spor o sústavu vodných diel na Dunaji (SVD). "My máme snahu pohnúť sa z miesta," uviedol po rokovaní vlády. Slovensko by uvítalo, keby sa do rokovaní zapojili experti Európskej únie. Pomôcť by mohol aj spomínaný plán pre Bratislavu-Budapešť. V ňom sa podľa Kocingera bude musieť hovoriť aj o veciach, o ktorých sa Maďarsku hovoriť nechce.
Vládne delegácie pred dvoma mesiacmi akceptovali závery troch expertných skupín, ich závery sú na stránke www.gabcikovo.gov.sk. Medzi Bratislavou a Budapešťou pretrvávajú rozdielne názory na technické riešenie naplnenia haagskeho rozsudku. Kým SR by uprednostnila postavenie dolného stupňa, Maďarsko navrhuje spevnenie dna kamennými košmi, čo je pre SR neprijateľné. Postavenie Nagymarosu vylúčila maďarská vláda v uznesení z minulého roku. MR ale akceptuje postavenie stupňa v Čunove, čo bol predtým neuralgický bod rokovaní.
Splnomocnenci oboch vlád - Dominik Kocinger aj György Erdey, sú optimistickí. Oproti minulosti pomáha dohode členstvo oboch krajín v Európskej únii. Obe strany musia aplikovať európske smernice. Únia tiež chce splavniť celý tok Dunaja, ktorý je doteraz podľa jej požiadaviek splavný od ústia po nemecké mesto Ulm. K riešeniu sporu o Gabčíkovo - Nagymaros má prispieť aj monitorovanie životného prostredia, aby bolo možné modelovať všetky technické varianty. Treťou výhodou sú akceptované závery právnej, ekonomickej a technickej pracovnej skupiny.
Rokovania o naplnení rozsudku MSD vo veci SVD Gabčíkovo - Nagymaros sa začali po dva a pol ročnej prestávke na jar 2004. SR a Maďarsko sa dostali do sporu, keď Maďarsko v roku 1992 odstúpilo od zmluvy o sústave vodných diel na Dunaji a nedostavalo stupeň Nagymaros.
Medzinárodný súd v Haagu v septembri 1997 rozhodol, že Maďarsko nemalo právo zastaviť práce a vypovedanie zmluvy bolo protiprávne. Československo mohlo začať v roku 1991 s dočasným riešením, nemalo však právo o rok neskôr spustiť Gabčíkovo. Zároveň vyzval obe strany, aby v dobrej vôli rokovali a dohodli sa, inak musia rešpektovať prevádzkový poriadok v súlade so zmluvou z roku 1977.