Najvyšší súd dnes potvrdil doživotný trest pre jedného z trojice hlavných obžalovaných v prípade takzvaných kyselinárskych vrážd. Ďalším dvom mužom, ktorí rozpúšťali telá svojich obetí v kyseline sírovej, uložil tresty 25 a 14 rokov. Najvyšší súd sa tak stotožnil s rozsudkami Špeciálneho súdu a zamietol odvolania obžalovaných.
Doživotie dnes dostali traja Slováci
Zvyšok života má stráviť za mrežami Jozef Kákoni, dlhoročné tresty dostali Rastislav Šitta a Dušan Pokrivka. Súd rovnako potvrdil sedemročný trest pre Petra Lomjanského, ktorý bol v procese kľúčovým svedkom.
Vrahovia podľa súdu na prelome rokov 2000 a 2001 usmrtili troch mužov, ktorí ako takzvané biele kone kryli ich nelegálne podnikateľské aktivity. Obžalovaní však údajne nesú zodpovednosť aj za úmrtia ďalších takmer dvadsiatich ľudí.
Práve vierohodnosť Lomjanského svedectva sa dnes snažila spochybniť obhajoba. "Značné objemy peňazí a majetku sa našli práve v dome svedka Petra L.," povedala pred Najvyšším súdom obhajkyňa jedného z obžalovaných. Svedčí to podľa nej o tom, že práve on mohol mať najväčší motív odstrániť nepohodlných ľudí. Kyselinu a nádoby, v ktorých neskôr skončili obete, nechal podľa nej kúpiť taktiež kľúčový svedok.
Najvyšší súd však tieto námietky neakceptoval. Odsúdení muži, najmä Kákoni a Šitta, majú podľa predsedu súdu mimoriadne agresívnu povahu a Kákoni bol navyše za násilný trestný čin odsúdený aj v minulosti. Tresty preto považuje za primerané. Lomjanský mal podľa predsedu senátu Najvyššieho súdu šťastie, pretože ak by sa bol prokurátor odvolal proti nedostatočnej výške jeho trestu, súd by podľa neho pravdepodobne odvolaniu vyhovel.
Vrahovia podľa súdu na prelome rokov 2000 a 2001 usmrtili troch mužov, ktorí ako takzvané biele kone kryli ich nelegálne podnikateľské aktivity. Obžalovaní však údajne nesú zodpovednosť aj za úmrtia ďalších takmer dvadsiatich ľudí.
Osemnásťmesačný podmienečný trest za nelegálne držanie strelnej zbrane súd dnes potvrdil aj ďalšiemu odsúdenému Patrikovi Tekerovi. Odsúdení vraj tohto muža ohrozovali a zbraňou sa chcel proti nim brániť.
Najvyšší súd dnes potvrdil doživotné tresty aj pre dvojicu mužov za vraždy v inej kauze tunelovania skrachovanej Devín banky. V kauze vrážd bielych koní potvrdil doživotný trest odňatia slobody pre Mariána Jánošíka a Ondreja Neupauera. V kauze kyselinárov potvrdil za zavraždenie bielych koní a rozpustenie ich tiel v kyseline doživotie pre Jozefa Kákoniho. Vo všetkých troch prípadoch ide o prvé potvrdené doživotné tresty, ktoré udelil Špeciálny súd SR.
Chronológia uložených doživotných trestov na Slovensku od roku 1989:
17. januára 1991 - Mestský súd v Bratislave odsúdil Ľubora Masára (44) z Trnavy a Jána Molnára (61) z Bratislavy na doživotie. Obaja 23. augusta 1990 na parkovisku diaľnice A-25 zvanom Pucking v smere Wales-Linz v Rakúsku znásilnili a potom usmrtili občianku Holandska Gabriellu Widdershovenovú-Groenovú a ťažko zranili jej manžela Antonia J. Widdershovena. Stali sa prvými odsúdenými na doživotie slovenským súdom po novembrovej revolúcii v roku 1989.
13. septembra 1991 - Jiří Šouta (49) z Ostravy bol odsúdený mestským súdom v Bratislave. Trest si odpykáva v ČR. Páchateľ v skorých ranných hodinách 4. februára 1991 na prízemí budovy Obvodného veliteľstva Policajného zboru Bratislava IV nožom zavraždil službukonajúceho príslušníka, poručíka Milana Dobiáša. Šoutu už v roku 1982 Krajský súd v Ostrave odsúdil za trestný čin vraždy na 14 rokov, v roku 1990 ho však z výkonu trestu podmienečne prepustili.
2. februára 1993 - Tibora Polgáriho (43) z Nových Zámkov, Miloša Urigu (43) z Vranova nad Topľou a Ondreja Harvana z Pohorelej odsúdil Mestský súd v Bratislave. Odsúdení sa v roku 1991 výraznou mierou podieľali na brutálnej vražde piatich dozorcov v Leopoldove. Títo muži s ďalšími štyrmi páchateľmi ušli 23. novembra 1991 z Nápravnovýchovného ústavu v Leopoldove, počas úteku zabili piatich zamestnancov Zboru väzenskej a justičnej stráže. Polgári si v tom období odpykával trest odňatia slobody na 13 rokov za trestný čin vydierania, Uriga osem a pol roka za trestný čin lúpeže a Harvan 24 rokov za dvojnásobnú vraždu. Harvan spáchal 29. mája 1993 v cele leopoldovskej väznice samovraždu obesením.
20. augusta 1993 - Jozef Slovák (53) z Plaveckého Štvrtka bol odsúdený Mestským súdom v Bratislave. V priebehu rokov 1990-1991 zavraždil štyri ženy v oboch častiach bývalej federácie (ČR a SR). Za trestný čin vraždy už bol v roku 1982 odsúdený na 15 rokov, v roku 1990 ho však podmienečne prepustili.
19. októbra 1994 - Jaroslava Garaja (39) z Martina - Priekopy odsúdil Krajský súd v Banskej Bystrici. Tento brutálny delikvent 4. februára 1994 v dome v obci Dubové v časti Požehy v okrese Martin najprv zaškrtil manželku, sexuálne zneužil svoje maloleté dcéry, ktoré mali v tom čase tri a štyri roky a potom ich utopil vo vani. Rovnako usmrtil aj svojho ročného syna.
7. decembra 1994 - Ondreja Rigu (50) z Bratislavy odsúdil mestský súd v Bratislave. V priebehu rokov 1990-1992 zavraždil a po smrti sexuálne zneužil osem žien vo veku od 23 do 90 rokov a štrnásťročného chlapca. Zločiny páchal v Nemecku, Holandsku a na Slovensku.
16. decembra 1994 - Drahoslava Gembického z Padaroviec odsúdil Krajský súd v Banskej Bystrici. Páchateľ 14. marca 1993 v Padarovciach, okres Rimavská Sobota, drevenou nohou od kuchynského stola zavraždil starú mamu a otca.
24. mája 1995 - Róberta Mattu (33) a Viliama Hausera (34) z Bratislavy odsúdil Mestský súd v Bratislave. Obaja samopalom značky Škorpión 8. apríla 1994 v sklade firmy DUK, s. r. o., Bratislava na Starej Vajnorskej ceste zastrelili piatich občanov Vietnamu a paplónom zadusili dvojročné dieťa. Jedna z usmrtených žien bola v značnom štádiu tehotenstva. Páchatelia ukradli finančnú hotovosť v celkovej hodnote 1,1 milióna korún.
11. septembra 1995 - Štefan Mlynarovič (62) z Bratislavy bol odsúdený Mestským súdom v Bratislave. V júli v roku 1992 v bratislavskom byte zavraždil jedenásťročné dievča a susedu svojej priateľky. Tohto muža odsúdili už v roku 1976 za trestný čin vraždy na 25 rokov, ale v roku 1991 ho z väzenia podmienečne prepustili.
23. marca 2000 - Krajský súd v Trnave na doživotie odsúdil Jozefa Vígha z Čenkoviec a 37-ročného Stanislava Zimmermanna z Malej Lehoty. Obaja páchatelia si odpykávali 15- a 17-ročné tresty za vraždy v cele leopoldovského nápravnovýchovného zariadenia, kde skoro ráno 2. septembra 1999 koženým opaskom zahrdúsili spoluväzňa. Potom ho uložili do jeho postele a tam ho nechali ležať tak, aby pôsobil dojmom, že spáchal samovraždu.
16. júna 2000 - Viliama Feiglera (45)z Bratislavy odsúdil Krajský súd v Bratislave. Freigler spolu s tromi kumpánmi v júli 1997 v opustenom dome na Lamačskej ceste v Bratislave niekoľko dní brutálne mučili a následne zabili dvoch bezdomovcov. Odsúdený bol už v minulosti desaťkrát súdne trestaný.
17. októbra 2002 - Mareka Zivalu z Vranova nad Topľou (34) odsúdil Krajský súd v Nitre. Zločinec zaškrtil a okradol v rokoch 1996 až 1998 tri ženy v ČR a na Slovensku. Najvyšší súd potvrdil rozsudok 18. decembra 2002.
21. novembra 2002 - Ladislava Boldižára (29) odsúdil na doživotie Najvyšší súd SR. Zmenil tak rozsudok Krajského súdu v Nitre, ktorý ho odsúdil na 25 rokov väzenia. Boldižár pri Nových Zámkoch 16. júla 2000 na ceste smerom na Dvory nad Žitavou predbehol a zastavil vozidlom ďalšie auto, v ktorom sa viezla jeho manželka a svokrovci. Po hádke so svokrom, ktorý vystúpil z auta, nasledovala streľba, ktorou ho Boldižár smrteľne zasiahol do hrude. Potom v aute zastrelil manželku a svokru.
23. mája 2003 - Alojza Kromku, prezývaný Čistič, (37) odsúdil Krajský súd v Prešove na doživotie. Najvyšší súd SR pre procesnú chybu rozsudok zrušil. Krajský súd v Prešove ho 30. septembra 2003 opätovne potvrdil. Napokon rozsudok potvrdil i odvolací senát Najvyššieho súdu 10. júna minulého roku. Kromka v roku 1997 na východnom Slovensku a v Žiline zavraždil ženu a dvoch mužov. Okrem toho sa v šiestich prípadoch pokúsil o vraždu. Jeho zločinecká činnosť súvisela s aktivitami podsvetia.
22. septembra 2004 - Odvolací senát Najvyššieho súdu SR potvrdil doživotné väzenie pre 62-ročného Štefana Gemera, ktorý v auguste 2002 v obci Tupá zavraždil troch ľudí. Rozhodnutie súdu je právoplatné. Podľa odvolacieho súdu Krajský súd v Nitre vykonal všetky úkony a dokazovanie správne a verdikt o doživotnom väzení je zákonný. Dráma v Tupej sa odohrala 25. augusta 2002, keď sa Gemer, žijúci v kolónii s Rómami, dostal do sporu so svojimi susedmi. Samotár Gemer totiž svojim susedom predával alkohol a požičiaval peniaze. Spory vyústili v tragédiu - Gemer začal strieľať po svojom susedovi, pričom po jeho vražde zabil jeho ženu a ani nie ročného malého syna v kočíku. Gemer vo svojom besnení pokračoval a strieľal aj po ostatných susedoch, pričom dvoch zranil. Nato utiekol do hôr, kde ho polícia po dva a pol mesiacoch zadržala. Polícia u Gemera našla veľký arzenál zbraní - danubit, rozbušky, kušu, pušku a iné.
3. decembra 2004 - Na doživotné väzenie odsúdil senát Krajského súdu v Žiline Vladimíra L., ktorý počas svojho vražedného besnenia v septembri 2002 pripravil o život troch dôchodcov.
14. júna 2005 - Odvolací senát Najvyššieho súdu SR potvrdil doživotie pre Antona Tichého, ktorého 15. februára 2005 odsúdil Krajský súd v Žiline. Dvojnásobný vrah Tichý pripravil o život dvoch mužov. Oboch zabil v ich bytoch v Žiline. Prvého Štefana Gaduša šesťkrát bodol do hrudníka a raz do krku. Potom vrah jeho telo hodil do šachty. O dva roky neskôr v júli zavraždil Františka Kľučiara. Najprv ho zbil drevenou nohou od stola. Keď sa o deň neskôr vrátil do jeho bytu a zistil, že František ešte žije, dorazil ho. Následne zabalil jeho telo do deky a skryl za výťahom v šachte domu, kde František žil. Vraha odsúdil už v roku 1987 Karvinský súd na osem rokov za ublíženie na zdraví. Vo februári 1992 ho podmienečne prepustili. O tri mesiace na to vraždil.
12. októbra 2005 - Na doživotný trest odňatia slobody odsúdil Krajský súd v Trnave Henricha Masára obžalovaného z trojnásobnej vraždy, krádeže, nedovoleného ozbrojovania a brania rukojemníka. Vynesením rozsudku sa skončilo hlavné pojednávanie s 32-ročným mužom, ktorý v priebehu jedného týždňa v júli 2003 postupne zavraždil dve ženy a muža. Následne zobral ako rukojemníkov niekoľko členov jednej rodiny v obci Kaplna pri Senci. Henrich M. sa odvolal na Najvyšší súd SR, ten odvolanie 21. apríla zamietol.
21. apríla 2006 - Najvyšší súd SR potvrdil doživotný trest odňatia slobody pre trojnásobného vraha Henricha Masára a zamietol jeho odvolanie. Krajský súd v Trnave ho 12. októbra 2005 odsúdil na doživotie za trojnásobnú vraždu, krádež, nedovolené ozbrojovanie a bratie rukojemníka. Vrah sa voči rozhodnutiu krajského súdu odvolal.
3. mája 2006 - Špeciálny súd v Pezinku v kauze kyselinári odsúdil Jozefa K. na doživotie a Rastislava Š. na 25 rokov väzenia za to, že zavraždili trojicu tzv. bielych koní a pravdepodobne spolu s ďalšími spoločníkmi ešte ďalších dvoch. Potom ich rozpustili v kyseline. Obaja odsúdení sa odvolali. Definitívne o trestoch pre kyselinárov a ich spoločníkov rozhodne Najvyšší súd SR v novembri 2006.
31. októbra 2006 - Krajský súd v Banskej Bystrici zmenil rozsudok pre údajného slovenského vojnového zločinca Ladislava Nižňanského z trestu smrti na doživotie. Išlo vlastne o formálne zmenenie rozsudku smrti, ktorý na Slovensku neexistuje, na rozsudok doživotného väzenia v najťažšej nápravnovýchovnej skupine. Súd Nižňanského odsúdil už v roku 1962 na smrť za to, že sa ako veliteľ nacistickej jednotky Edelweiss zúčastnil na vyvraždení obyvateľov obcí Lubina, Prochoť, Ostrý Grúň, Kšina a Kľak. Za účasť na vraždách Nižňanského súdili aj v Nemecku, mníchovský súd ho koncom minulého roka spod obvinení oslobodil.
Aktualizované 15:40
Autor: mv, emb

Beata
Balogová
