Košice/Humenné 8. decembra (TASR) - Na nevyhnutnosť zachovania učňovského školstva, ktoré v súčasnosti prechádza krízou a zaznamenáva výrazný pokles počtu žiakov, poukazujú nielen zástupcovia učilíšť, ale aj odborového zväzu (OZ) Kovo a OZ pracovníkov školstva a vedy v Košickom kraji.
Na ostatnom spoločnom rokovaní sa zhodli, že do financovania učňovského školstva je potrebné výraznejšie zaangažovať zamestnávateľov. Podľa člena predsedníctva OZ KOVO Jozefa Balicu medzi hlavné nedostatky patrí nedostatočný normatívny prídel na žiaka a výrazné rozdiely v zvyšovaní normatívov medzi učilišťami a obchodnými akadémiami, konzervatóriami a strednými umeleckými školami. "Chýba celková koncepcia rozvoja učňovského školstva, pritom investori upozorňujú na nedostatok kvalifikovaných remeselníkov. Ministerstvá a spoločnosti sa to snažia kompenzovať rôznymi rekvalifikačnými kurzami, tie však nemôžu nahradiť denné vzdelávanie remeselníkov na učňovských školách," uviedol dnes pre TASR Balica. Dodal, že ďalším problémom je aj personálna poddimenzovanosť v stave pedagogických pracovníkov.
Stredné odborné školy technického zamerania - priemyslovky aj učilištia - potrebujú technickú reformu. Jej realizácia by sa mala uskutočniť v dvoch líniách. "Prvá z úrovne štátu by mala priniesť niekoľkonásobné navýšenie finančných prostriedkov pre normatív výchovno-vzdelávacieho procesu na technických školách. Súčasný stav na nich je 919 korún na žiaka, na učilišti 979 korún na žiaka," povedal Pavel Ondek z OZ pracovníkov školstva a vedy. Doplnil, že druhá línia znamená prepojenie na trh práce a podnikateľské subjekty, ktoré potrebujú technické a remeselnícke profesie. V nich budú študenti vykonávať prax. Preto je potrebné, aby došlo k legislatívnej zmene a takíto podnikatelia by mali byť zvýhodnení.
V prípade, že nedôjde k zmenám do roku 2015 počty žiakov na učilištiach klesnú o takmer 3500 žiakov, čo predstavuje 35 percent. Už v týchto dňoch je nedostatok obrábačov kovov, zámočníkov, ale aj mladých ľudí v ďalších strojárskych a stavbárskych odboroch.