BRATISLAVA 8. decembra (SITA) - Slovensko plánuje prostriedky z fondov EÚ využiť na masívnu výstavbu diaľnic, úplne sa však zanedbáva podpora verejnej dopravy.
Uvádza sa to v spoločnej štúdii organizácií Priatelia Zeme Európa a CEE Bankwatch Network, ktorá analyzovala návrhy operačných programov na využívanie štrukturálnych a kohéznych fondov EÚ v rokoch 2007-2013. Mimovládne organizácie preto naliehajú na Európsku komisiu, ale aj členské štáty únie, aby revidovali operačné programy upravujúce využívanie finančných prostriedkov z fondov EÚ.
Je nutné, aby v každej krajine išlo z peňazí určených na dopravu aspoň 75 percent na environmentálne udržateľné investície, zdôrazňuje sa v tlačovej správe, ktorú poskytli agentúre SITA. V slovenskom operačnom programe zameranom na dopravu, ktorý vláda už schválila, je verejnej doprave venovaná len minimálna pozornosť, hovorí Roman Havlíček z organizácie Priatelia Zeme.
Ministerstvo dopravy neprijalo žiadnu z pripomienok, ktoré smerovali k podpore verejnej dopravy. Ak by aj Európska komisia prijala tento slovenský návrh, poprela by tým vlastné priority, myslí si Havlíček. Autobusy a električky sú ku klíme šetrnejšie ako autá a sú aj bezpečnejšie. Nové členské štáty majú teraz šancu urobiť správne rozhodnutie o doprave, v ktorej krajiny západnej Európy zlyhali. Ak budú európske fondy smerovať viac do verejnej dopravy, môžu sa vyhnúť závislosti na autách, hlučnosti, znečisteniu vzduchu, rozrastaniu sa miest aj dopravným kolapsom, pripomína koordinátor pre fondy EÚ Martin Konečný z organizácie Priatelia Zeme.
V tlačovej správe sa ďalej zdôrazňuje, že emisie skleníkových plynov spôsobené dopravou sa za posledných 10 rokov v krajinách strednej a východnej Európy zvýšili o 35 percent. Je to výsledok nárastu automobilovej a kamiónovej dopravy, ktorý podporili vysoké investície do nových diaľnic a nedostatočná podpora železničnej dopravy.