SME

Whirlpool Slovakia integruje rómske pracovné sily

POPRAD 8. decembra (SITA) – O integráciu rómskych pracovných síl na pracovný trh sa usiluje v rámci projektu „Rovnosť príležitostí” popradský výrobca automatických práčok Whirlpool Slovakia. Pred tromi ...

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: ČTK)

POPRAD 8. decembra (SITA) – O integráciu rómskych pracovných síl na pracovný trh sa usiluje v rámci projektu „Rovnosť príležitostí” popradský výrobca automatických práčok Whirlpool Slovakia. Pred tromi rokmi, počas podnikového Dňa otvorených dverí, našli jedného Róma, ktorý mal záujem pracovať v závode. „Práve on otvoril cestu ďalším záujemcom. V roku 2004 sme prijali ďalších osem Rómov, v roku 2005 jedného so stredoškolským vzdelaním a v roku 2006 sme ich zamestnali 32,“ informovala manažérka ľudských zdrojov Whirlpool Slovakia Poprad Zuzana Rošková. Polovica z nich mala len základné vzdelanie a druhá polovica dokončené stredné odborné učilište.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pri výbere pracovníkov spoločnosť netrvala na tom, aby mali strojársku alebo elektrotechnickú odbornosť. Rozhodujúca bola snaha dať novú pracovnú príležitosť všetkým, ktorí mali o prácu záujem, doplnila Rošková. Niektorí z nich po krátkom čase odišli, pretože si neosvojili pracovné návyky a s tým súvisiacu každodennú dochádzku, hlásenie práceneschopnosti, dodržiavanie pracovného času a podobne. Medzi zamestnanými Rómami je len jedna žena. „Máme pocit, že zamestnávanie žien musia autorizovať ich manželia,“ povedala Rošková.

Jednou z najrizikovejších sociálnych kategórií ohrozených dlhodobou nezamestnanosťou sa stáva predovšetkým rómska mládež. Práve ona nezažila obdobie pracovnej povinnosti a stáva sa nezamestnanou bez toho, aby mala čo i len minimálne pracovné skúsenosti na trhu práce. Z doteraz prijatých nových zamestnancov z radov Rómov tvoria väčšinu mladí ľudia do 35 rokov. Strata alebo chýbajúce pracovné návyky spôsobujú častú fluktuáciu. Aby sa znížila, najmä u tých, ktorí dochádzajú z rómskych osád, pracovníci oddelenia ľudských zdrojov Whirlpool Slovakia často komunikujú so starostami obcí. Lepšiu pracovnú disciplínu majú podľa Roškovej Rómovia integrovaní v mestských častiach Popradu, ktorí sa snažia dosiahnuť rovnaký výkon ako ostatní pracovníci závodu.

SkryťVypnúť reklamu

Whirlpool Slovakia zaručuje zamestnancom po trojmesačnom zaučení plat, ktorý je motivujúci a primeraný platovej triede, praxi a pracovným schopnostiam. Ak ale nepochopia základnú filozofiu spoločnosti Whirlpool - pracovať pre zákazníka, kolektív ich zo svojich radov vyčlení. Okrem toho majú mnohé sociálne výhody i možnosť doplnenia si vzdelania na vysokej škole. V tomto školskom roku dostane príležitosť študovať s podporou Whirlpool Slovakia na Strojníckej fakulte technickej univerzity v Košiciach najmenej jeden Róm.



SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 858
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 448
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 181
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 572
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 824
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 193
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 093
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 889
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Madej stvárňuje Jozefa Tisa v inscenácii Hitlerov prezident a hrá ho spôsobom, kedy je aj divák na pochybách, či v Tisovi nebolo trochu ľudskosti.

V divadle hrá Jozefa Tisa.


15
Grécko - Slovensko: ONLINE prenos z prípravného zápasu.

Sledujte s nami prenos.


4
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 39
Coco Gauffová vo finále Roland Garros 2025.

Gauffová zdolala Sabalenkovú v druhom grandslamovom finále.


a 1 ďalší 6

Sportnet

Martin Dúbravka v drese Slovenska.

Pozrite si zostavy zápasu Grécko - Slovensko v prípravnom futbalovom zápase.


Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


Brankár Jaroslav Janus si preberá ocenenie pre najlepšieho hráča play-off po 7. zápase finále play-off Tipos extraligy medzi HC Košice a HK Nitra.

V drese Košíc odohral uplynulé tri sezóny, počas ktorých tímu pomohol ku dvom majstrovským titulom.


TASR
Protestujúci fanúšikovia klubu Brescia Calcio.

V Serie A strávil dovedna 23 sezón.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu