Bratislava 8. decembra (ČTK) - Minister spravodlivosti Štefan Harabin opäť vyhlásil, že na ministerstve sa počas vedenia jeho predchodcu Daniela Lipšica nehospodárne nakladalo s majetkom a peniazmi. Najnovšie to podľa Harabina potvrdzujú aj zistenia kontroly ministerstva financií. Harabin okrem už známeho obvinenia z nákupu prieskumov, ktoré sa vraj týkali Lipšicovho imidžu, svojmu predchodcovi vytkol aj pochybenia pri stavbe budovy Špeciálneho súdu a údajne nehospodárny nákup leteniek.
Exminister Lipšic v reakcii zopakoval, že za Harabinovými obvineniami vidí útok na Špeciálny súd. Harabin sa totiž zasadzuje zrušenie súdu, kým Lipšic presadil jeho vznik. Akékoľvek svoje pochybenia odmietol.
"Nakoľko podozrení z protizákonného konania, kde štátu vznikla reálna škoda predražením nákupov, je viacero, rozhodli sme sa celú správu postúpiť Generálnej prokuratúre," povedal dnes novinárom Harabin. Dodal, že ministerstvo prepustilo viacero ľudí, ktorí vraj boli zodpovední za predražené nákupy.
Najvážnejším zistením ministerstva financií je podľa Harabina to, že firma, ktorá pracovala na budove Špeciálneho súdu a bytoch pre sudcov, nemala v čase podpísania rámcovej zmluvy previerku priemyselnej bezpečnosti od Národného bezpečnostného úradu. Firmu z Liptovského Mikuláša vraj navyše ministerstvo vybralo bez verejného obstarávania.
"Podľa nového zákona o utajovaných skutočnostiach najskôr musela byť rámcová zmluva, potom mohlo ministerstvo a firma žiadať o previerku a potom bola podpísaná realizačná zmluva," oponoval v reakcii pre ČTK Lipšic. Vybrať firmu bez súťaže mu odporučil aj Úrad pre verejné obstarávanie metodickým usmernením, dodal poslanec.
Harabinovi sa nepáčil ani údajne predražený nákup leteniek, za ktoré vraj platilo ministerstvo súkromnej firme. Správa ministerstva financií, ktorú jeho úrad zverejnil na internete, však uvádza ako problematické chýbajúce informácie na účtovných dokladoch, ktoré boli doplnené neskôr. Lipšic sa bránil, že počas jeho pôsobenia na ministerstve boli delegácie na služobných cestách málo početné.
Okrem toho minister Harabin pripomenul prieskumy českej spoločnosti Takt - poradenství a konzultace, za ktoré ministerstvo zaplatilo 2,4 milióna korún. Prieskum sa zaoberal aj imidžom samotného Lipšica a súčasné vedenie ministerstvo zato podalo na exministra už skôr trestné oznámenie. Lipšic sa v minulosti bránil tým, že prieskum mal za cieľ profesionálne komunikovať reformy.
Harabin, ktorého nominovala do funkcie vládna ĽS-HZDS a poslanec opozičného KDH Lipšic, mali viacero sporov aj v minulosti. Lipšic okrem iného Harabinovi vyčítal, že ako vtedajší predseda Najvyššieho súdu nechcel zaviesť náhodné elektronické prideľovanie spisov. Harabin zas viackrát kritizoval Lipšicove reformy trestného práva.