Bratislava 9. decembra (TASR) - Ministerstvo vnútra do budúcnosti uvažuje nad prípravou volebného kódexu, ktorý by zjednotil volebné pravidlá. Týkať by sa mal najmä problematiky moratória, vytvárania volebných komisií a pravidiel volebnej kampane. Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš v tejto súvislosti pre TASR povedal, že samotnej príprave budú ešte predchádzať stretnutia s odborníkmi. "Privítame každý názor do diskusie aj zo strany mimovládnych organizácií," uviedol Tomáš.
Za zosúladenie volebných pravidiel sa vyslovilo viacero politikov, mediálnych analytikov a tiež tretí sektor. Na Slovensku je schválených šesť zákonov, ktoré upravujú volebný proces. "Iba jeden z nich, a to zákon o voľbách do Národnej rady SR, neobsahuje inštitút moratória, všetky ostatné ho obsahujú," pripomenul mediálny analytik Ivan Godarský z občianskeho združenia MEMO 98.
Združenie už pred troma rokmi iniciovalo prijatie jednotného volebného kódexu, v ktorom by bolo zachované 24-hodinové moratórium a uloženie pokút v prípade jeho porušenia. Moratórium má podľa Godarského opodstatnenie v tom, aby sa voliči nerozhodovali na základe senzačných informácií, vytiahnutých na poslednú chvíľu, prípadne aby neboli ovplyvňovaní priamo pred volebnou miestnosťou. Za základný problém považuje mediálny analytik to, že doposiaľ neexistuje žiadny sankčný mechanizmus. "Momentálne sú sankcionovateľné iba médiá. Kandidáti, ktorí to zneužívajú, obchádzajú často bez finančného postihu," vysvetlil Godarský.
Právny expert Milan Galanda zo Spolku právnikov a priateľov práva si myslí, že je potrebné posilniť postavenie ministerstva vnútra a jeho volebného oddelenia. Zároveň sa vyslovil za vytvorenie stálej volebnej komisie, ktorá by bola pre každé voľby dopĺňaná o zástupcov parlamentných strán. V súčasnosti vzniká pri voľbách dočasná volebná komisia, ktorá podpísaním zápisnice ukončí svoju činnosť. "Tu vzniká otázka, kto ďalej doťahuje niektoré veci ako napríklad niektoré prípady evidentného porušenia zákona," zamýšľal sa Galanda. Za nešťastný považuje tiež decembrový termín komunálnych volieb, optimálnejšie by podľa neho bolo jeho presunutie na koniec septembra.
Zmeny vo volebnej legislatíve odporúča taktiež združenie Občianske oko (OO), a to hlavne pri tvorbe a dopĺňaní členov volebných komisií aj o zástupcov nezávislých kandidátov. Zákon by mal podľa Petra Novotného z OO jasne stanoviť pravidlá a povinnosti volebných pozorovateľov, vrátenie spôsobu ich akreditácie Ústrednou volebnou komisiou a opravného rozhodovania súdmi, ak im je znemožnené pozorovanie volieb.