BRATISLAVA 9. decembra (SITA) - Menej peňazí na vzdelanie, vedu a výskum ohrozuje budúcu konkurencieschopnosť Slovenska, zhodli sa v dnešnej diskusnej relácii SRo Sobotné dialógy poslanci opozície László Gyurovszky (SMK) a Július Brocka (KDH). „Šetrí sa v oblastiach, ktoré zakladajú vyrovnávanie Slovenska s okolitým svetom“, skonštatoval Gyurovszky v súvislosti s návrhom štátneho rozpočtu na rok 2007. Kritizoval tiež, že vláda znižuje o 400 miliónov eur výdavky, ktoré pôjdu na vzdelanostnú ekonomiku zo štrukturálnych fondov Európskej únie. „Vláda ani nevie, čo chce dosiahnuť“, myslí si Gyurovszky, podľa ktorého panuje v spravovaní eurofondov kompetenčný chaos.
Vláda v rozpočte nevyužila dostatočne možnosti vysokého ekonomického rastu na rýchlejšie vyrovnávanie deficitu verejných financií a zníženie zadlženia krajiny, povedal Brocka. Ako dodal pri súčasnom raste hospodárstva treba dlh znižovať bez ohľadu na to, aká vláda je pri moci. Spochybnil tiež účinnosť prijatých sociálnych opatrení. V sociálnej oblasti by vláda mala byť adresná, namiesto toho navrhuje opatrenia, ktoré pomáhajú rovnako chudobným ako aj bohatým. Príkladom je podľa neho zníženie DPH na lieky, ktoré navyše zdražuje administráciu daní.
Podľa poslanca ĽS-HZDS Tibora Mikuša si vláda pri rozpočte zvolila „otvorený prístup“, ktorý nekalkuluje s väčšími príjmami ako výdavkami. Sama si tak zúžila priestor pre prijímanie populárnych opatrení. Kritizované navýšenie prostriedkov pre zdravotníctvo považuje za prvý krok k zachovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti a zabráneniu odchodu našich zdravotníkov do zahraničia. Druhým opatrením by podľa neho mala byť racionalizácia siete zdravotníckych zariadení.
Štátny tajomník ministerstva financií František Palko neočakáva pri schvaľovaní rozpočtu v parlamente žiadne veľké prekvapenia. Rozpočet bude podľa neho prijatý v podobe, ktorá má blízko k vládnemu návrhu.