Prešov 9. decembra (TASR) - Najväčšia celosvetovo pôsobiaca dobrovoľnícka organizácia Lions Clubs International (LCI), známa ako "rytieri slepých", po vyše ročných prípravách ustanovila 7. decembra svoj klub v Prešove. Skupina 20 zakladateľov klubu, prevažne miestnych súkromných podnikateľov, bankových manažérov, lekárov a učiteľov vybrala za prvého prezidenta Petra Šioviča.
Fakt, že Lionské hnutie s 1,4 milióna členmi v 193 krajinách je celosvetovo známe ako hnutie zamerané na pomoc slabozrakým a nevidomým, potvrdili aj svojím prvým charitatívnym činom. Sumu 60 tisíc Sk v podobe symbolického šeku darovali Krajskému stredisku Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v Prešove. Jeho predstaviteľ Jozef Hlubovič informoval, že v rámci tohto daru kúpili televíznu čítaciu lupu pre žiaka Milana Klapáča a diktafón so smerovým mikrofónom pre vysokoškolského študenta Gabriela Ščerbáka v Bratislave, rodáka z Prešova. Ostatné financie z daru použijú pre ďalšie konkrétne osoby v rámci ÚNSS.
Klub uviedol do života guvernér Dištriktu 122 Tibor Buček v prítomnosti aj predstaviteľov partnerských klubov LCI zo Slovenska.
Prešovský klub sa stal v poradí 42. v Dištrikte 122, ktorý združuje Českú republiku a SR. Je druhým na východnom Slovensku po košickom. Prvé kluby LCI vznikali v bývalom Československu po páde komunistického režimu. V Bratislave funguje od roku 1990.
Všetci prisahali na Etický kódex člena LCI, ktorý okrem iných zakotvuje postulát "menej kritizovať často chváliť, budovať nie ničiť".
Prvý klub LCI vznikol v roku 1917 v americkom Chicagu z iniciatívy poisťovacieho agenta Melvina Jonesa. Hnutie s hlavným heslom We serve (Pomáhame) je založené na dobrovoľnej a nezištnej práci svojich členov, ktorí osobným pôsobením alebo usporadúvaním akcií na získanie finančnej podpory pomáhajú ľuďom odkázaným na pomoc.
LCI je iniciátorom osláv Medzinárodného dňa zraku, ktorým si v spolupráci s OSN, organizáciami zaoberajúcimi sa liečbou zraku, charitatívnymi organizáciami a zdravotníkmi celého sveta pripomína potrebu zvýšenej prevencie a starostlivosti o zrak a zrakovo postihnutých. LCI vyvíja aj viaceré aktivity v sociálnych, vzdelávacích, verejných a občianskych službách. Od roku 1968 má nadáciu LCI Foundation, ktorá doteraz rozdelila 342 miliónov amerických dolárov, čo je viac ako miliarda Sk.