BRATISLAVA 10. decembra (SITA) - Súčasná slovenská vláda zatiaľ len hľadá svoju politiku voči Bielorusku. Na otázku agentúry SITA, či po zmene vlády zaregistroval zmenu prístupu Bratislavy k Bielorusku, to dnes vyhlásil vodca bieloruskej opozície Alexander Milinkievič. "Myslím si, že nová vláda zatiaľ hľadá možnosti, čo sa týka svojej politiky voči Bielorusku a toho, ako spolupracovať s mocou a s opozíciou," povedal Milinkievič po skončení bratislavského stretnutia s predsedami troch parlamentných opozičných strán Mikulášom Dzurindom, Bélom Bugárom a Pavlom Hrušovským. Dzurinda po tomto stretnutí vyhlásil, že nerozumie postoju súčasnej vlády voči bieloruskej opozícii: "Neviem si predstaviť, že by som ako predseda vlády pána Milinkieviča neprijal," povedal.
Predsedovia SDKÚ-DS, SMK a KDH podľa Dzurindu na stretnutí potvrdili svoju podporu "bieloruskému ľudu, bieloruskej opozícii a všetkým bieloruským demokratom". "Aj z opozície budeme robiť všetko pre to - na Slovensku, ale aj na európskom poli - aby v Bielorusku prevládali postupne pozitívne tendencie, až do konečného víťazstva demokratickej opozície," povedal bývalý slovenský premiér.
Milinkievič sa počas svojej návštevy Bratislavy stretol okrem iných aj so šéfom slovenskej diplomacie Jánom Kubišom. "Bol to veľmi dobrý, otvorený rozhovor s človekom, ktorý veľmi dobre vie, čo sa u nás deje. Som si istý, že po takýchto stretnutiach obnovíme našu spoluprácu. Potrebujeme vašu morálnu aj konkrétnu podporu," povedal Milinkievič pre SITA o stretnutí s Kubišom. Podľa stanoviska, ktoré po stretnutí vydalo ministerstvo zahraničia, Kubiš "potvrdil podporu činnosti demokratických síl v Bielorusku a záujem vlády SR o ďalšiu spoluprácu s nimi v úzkej koordinácii s občianskou spoločnosťou v Bielorusku a mimovládnym sektorom v SR".
Milinkievič kandidoval za bieloruského prezidenta v marcových voľbách, v ktorých opäť zvíťazil Alexander Lukašenko, označovaný na Západe za posledného európskeho diktátora. Bieloruská opozícia sa po voľbách snažila vyvolať masové protesty, ktoré by viedli k pádu vlády podľa vzoru ukrajinskej Oranžovej revolúcie, no nepodarilo sa jej to. Milinkieviča od volieb viackrát zatkli za účasť na opozičných zhromaždeniach. Jeho kolega z opozície, Alexander Kozulin, je za rovnaký prehrešok uväznený a v cele už takmer dva mesiace drží hladovku za prepustenie všetkých opozičných aktivistov.
Bieloruské prezidentské voľby kritizovala - s výnimkou Ruska - väčšina kľúčových hráčov medzinárodného spoločenstva. Lukašenko koncom novembra priznal, že výsledky volieb sfalšoval. Vyhlásil však, že ich nechal sfalšovať vo svoj neprospech, aby "dosiahol prijateľnejší výsledok pre Európu". "V skutočnosti za mňa hlasovalo 93 percent, ale pre Európu sme z toho urobili 86 percent," povedal bieloruský prezident.