Bratislava 11. decembra (ČTK) - Slovenským nemocniciam by v budúcom roku pravdepodobne nemali hroziť výrazné exekúcie. Novinárom to dnes povedal minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Nemocnice síce majú dlh približne šesť miliárd korún, veriteľov by však podľa ministra malo od exekúcií odradiť to, že v zdravotníctve pribudne v budúcom roku viac než sedem miliárd korún.
Súčasná vláda Roberta Fica chcela štátne nemocnice chrániť pred exekúciami aj zákonom. Ústavný súd však minulý týždeň zákaz exekúcií pozastavil. Argumentoval pritom hrozbou, že by takéto ustanovenie mohlo diskriminovať súkromné zdravotnícke zariadenia. Na ne sa totiž zákaz exekúcií nevzťahoval.
"Domnievam sa, že napriek tomu, že bolo pozastavené oddialenie exekúcií, k nejakým masívnym exekúciám nepríde," povedal Valentovič. Kritizoval však aktivitu opozičných poslancov, ktorý zákaz exekúcií napadli na Ústavnom súde. Zobrali tým podľa neho vláde časový priestor, aby mohla zastaviť tvorbu dlhov v nemocniciach.
Exekúcie v zdravotníctve presadil ako jeden zo svojich reformných krokov predchádzajúci minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Očakával, že prinútia vedenia nemocníc lepšie hospodáriť. Riaditelia však už dlhšie tvrdia, že straty im spôsobujú nízke platby zdravotných poisťovní za liečbu. Rovnaký názor má aj Valentovič. Predchádzajúca vláda totiž splatila dlhy nemocníc do konca roku 2004 vo výške asi 20 miliárd korún. Napriek tomu nemocnice stále tvoria dlhy. Na prevádzku vynakladajú približne tretinu z 80 miliárd korún, ktorú dostávajú od zdravotných poisťovní, to im však nestačí.
Od budúceho roka by malo v zdravotníctve pribudnúť ďalších viac než sedem miliárd korún, ale podľa viacerých odborníkov je to stále málo. Nemocnice by totiž mali nielen vyrovnávať svoje dlhy, ale aj zvýšiť mzdy lekárov a zdravotných sestier, ktorí sú s platmi dlhodobo nespokojní. Ak by napríklad vláda Roberta Fica vyhovela Lekárskemu odborovému združeniu, ktoré požaduje zvýšenie miezd o 30 percent, musela by na to podľa odhadov vynaložiť asi šesť miliárd korún. Práve toto združenie stálo na jar na čele štrajku zdravotníkov za vyššie mzdy. Nespokojní sú však aj ambulantní lekári, ktorí budú taktiež žiadať od zdravotných poisťovní viac.
Napriek vyššiemu rozpočtu zdravotníctva v budúcom roku ostávajú exekúcie podľa Valentoviča hrozbou. Niekoľko slovenských nemocníc s nimi už má skúsenosti. Napríklad nemocnici vo Svidníku exekútori zablokovali na účtoch tento rok asi 17 miliónov korún, ktoré musela uhradiť Sociálnej poisťovni a ďalším veriteľom.
S dlhmi zápasí aj české zdravotníctvo. Napríklad najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa skončí tento rok v strate asi 8,5 miliardy českých korún, čo je približne jedenásť miliárd slovenských korún.
grm fil
Aktualizované 14:10