Na margo pripravovaného zákona o verejnom ochrancovi práv v SR to uviedol námestník generálneho prokurátora Maďarskej republiky András Zs. Varga.
V súvislosti s vyše sedemročnou činnosťou prvých ombudsmanov v MR Varga pre TASR pripustil, že spočiatku boli ich vzťahy s prokuratúrou napäté. Zdôraznil však, že sa skonsolidovali a potvrdilo sa, že "nežijú na úkor iného," neznemožňujú si prácu a v niektorých otázkach sa ich paralelná právomoc ukázala ako výslovne osožná.
Podľa maďarského námestníka generálneho prokurátora, ktorý pôsobil aj ako vedúci úradu ombudsmana, polemika týkajúca sa vzťahu medzi týmito inštitúciami sa v Maďarsku dostala až na Ústavný súd. Hoci prvé podanie bolo stiahnuté, pred dvoma týždňami maďarský ÚS rozhodol o podaní týkajúcom sa kompetencií ombudsmana. V náleze konštatoval, že právomoci ombudsmana nie sú korektne vymedzené. Podľa maďarského ÚS ombudsman je veľmi dôležitým ústavným inštitútom, a preto by jeho kompetencie mali byť veľmi jasne a presne formulované, aby nevznikali žiadne pochybnosti.
Vo všeobecnosti v Európe inštitút ombudsmana, uviedol Varga, dohliada na "rozumnú" prácu štátnych orgánov. Netrestný úsek prokuratúry má skoro rovnakú kompetenciu. Úloha prokuratúry však podľa neho spočíva v zistení, či podstata rozhodnutia je zákonná, alebo nie je. U ombudsmana je základnou otázkou, či postup orgánu štátnej správy, komunikácia so stránkami alebo rýchlosť konania je "rozumná", spravodlivá, alebo nie. Vo všeobecnosti má ombudsman široké investigatívne vyšetrovacie oprávnenia, ale nemá možnosť sankcionovať. Prokuratúra má však výkonnú moc. Vo vzájomnej spolupráci môžu podľa Vargu veľmi dobre fungovať, ak napríklad podnet ombudsmana "dotiahne" prokuratúra využitím svojich mocenských nástrojov.
András Zs. Varga sa tento týždeň v Košiciach pracovne stretol so svojím slovenským partnerom, prvým námestníkom generálneho prokurátora SR Martinom Laukom. Témou ich rokovania bola okrem iného aj citlivá oblasť paralelných kompetencií ombudsmana a prokuratúry v netrestnej činnosti, ktoré môžu potenciálne spôsobovať spory medzi týmito inštitúciami.