BRATISLAVA 12. decembra (SITA) - Vláda bude môcť kedykoľvek odvolať predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) na podnet ministra zdravotníctva. Vyplýva to z novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú schválil parlament. Na návrh poslanca ĽS-HZDS Milana Urbániho bude môcť vláda rovnako odvolávať aj členov Správnej rady ÚDZS. Podľa súčasnej legislatívy môže vláda odvolať predsedu ÚDZS iba v presne určených prípadoch. Zároveň parlament schválil aj Urbánim navrhované ustanovenie, aby zdravotné poisťovne nemohli pri nábore poistencov využívať služby maklérskych sietí a nemohli za podpísanú prihlášku ponúkať peniaze alebo iné odmeny.
Urbáni obmedzenie možností poisťovní pri nábore odôvodnil tým, že množstvo poistencov sa stalo obeťou podvodu - prepoistili ich bez ich vedomia alebo zmenili poisťovňu na základe nepravdivých informácií šírených maklérmi. Očakávaný pozmeňujúci návrh Petra Obrimčáka (Smer-SD) nakoniec poslanec nepredložil. Na výbore pre zdravotníctvo Obrimčák navrhoval zriadenie spoločného účtu na úhradu finančne zvlášť náročných výkonov. Ako Urbáni vyhlásil, ĽS-HZDS je za to, aby sa peniaze na finančne náročné výkony mohli používať, ale trvá na tom, aby vláda pripravila nové zákony tak, aby mali z neho prospech pacienti aj poskytovatelia.
Štefan Kužma (SDKÚ-DS) skonštatoval, že je k Urbániho návrhu skeptický. Podľa neho si poisťovne nájdu cestičky, ako zákon obísť. "Navyše takýto krok ide proti logike trhu a poisťovne by mali mať možnosť bojovať o poistenca," dodal Kužma. Jeho stranícky kolega Viliam Novotný vyjadril podozrenie, že obmedzením poisťovní vláda chce oslabiť postavenie súkromných poisťovní. Ako Novotný upozornil, zo štátnych zdravotných poisťovní odišlo vyše pol milióna poistencov.
Opoziční poslanci kritizovali aj samotný návrh novely, ktorú predkladali poslanci Smer-SD Ján Zvonár a Jozef Valocký. Ján Pataky (SDKÚ-DS) upozornil na možnosť nepriamej retroaktivity zákona. Na politický akcent upozornila Mária Sabolová (KDH). Zároveň podala procedurálny návrh, aby sa o novele vôbec nerokovalo, kým Pataky navrhol vrátiť návrh na dopracovanie. Oba návrhy plénum odmietlo.
Podľa Sabolovej sa možnosťou vlády odvolať predsedu ÚDZS narúša nezávislosť úradu, ktorý má byť podľa zákona nezávislou inštitúciou. Sabolová pripomenula poslancom, že mala k zriadeniu ÚDZS výhrady, ale svojou prácou ju presvedčil. "Ak chcete zrušiť ÚDZS, urobte to transparentne," obrátila sa poslankyňa na kolegov. Urbáni vzápätí povedal, že ÚDZS je podľa jeho názoru zbytočný a treba ho zrušiť.
V. Novotný (SDKÚ-DS) kritizoval návrh, ktorý podľa neho politicky ovládne jediný nezávislý kontrolný orgán v rezorte zdravotníctva. "Ak by ste napísali, že tento návrh slúži na to, aby nová vláda mohla vymeniť predsedu ÚDZS, keď nie je s jeho prácou spokojná, bolo by to aspoň úprimné," poznamenal Novotný. Ako zdôraznil, vláda zvolila opačnú cestu, ako je európsky trend posilňovania nezávislosti kontrolných inštitúcií. Novotný tiež vytkol vláde, že zneužila poslancov na svoje ciele. Podľa neho v odbornej verejnosti už koluje návrh zákona o tzv. verejnoprávnych zdravotných poisťovniach, ktorý však oficiálne neexistuje. Ako Novotný vyhlásil, jednotlivé ustanovenia zákona sa objavujú ako poslanecké pozmeňujúce návrhy v rozpravách k otvoreným zdravotníckym zákonom. Vláda sa podľa Novotného snaží takouto "salámovou metódou" jednotlivé ustanovenia vkladať do zákonov. "Je to zbabelé," okomentoval Novotný.