Bratislava 13. decembra (TASR) - Z analýzy aktuálneho stavu diskriminácie na Slovensku, ktorú vypracoval Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied, vychádza návrh Národného plánu implementácie Európskeho roku rovnakých príležitostí pre všetkých 2007 na ceste k spravodlivej spoločnosti, ktorú dnes vláda schválila. Na jeho realizovanie je pre SR z rozpočtu Európskeho spoločenstva vyčlenená suma vo výške 150 599 eur, viac ako 152 tisíc eur pôjde zo štátneho rozpočtu.
Cieľom európskeho roku je zvýšiť povedomie verejnosti o rovnakom zaobchádzaní a o možnostiach, ako sa účinne brániť pred diskrimináciou. Táto téma sa začala na Slovensku otvárať od začiatku 90-tych rokov v súvislosti s ochranou a dodržiavaním ľudských práv. Výskum Slovenského národného strediska pre ľudské práva poukázal na to, že značná časť populácie pojmu diskriminácia nerozumie. Uviedlo to 10 percent opýtaných. Z výsledkov výskumu vyplýva, že verejnosť má nízke vedomosti aj o možnostiach ochrany pred diskrimináciou. Skúsenosti s diskrimináciou ale priznala väčšina dospelej slovenskej populácie. Najčastejšie sa prejavy diskriminácie spájali so skúsenosťami v oblasti práce. Značná časť európskeho roka 2007 v SR bude preto zameraná na informačné a vzdelávacie aktivity v oblasti diskriminácie a na spôsoby boja proti nej.
Národný plán sa bude na Slovensku realizovať prostredníctvom ôsmich projektov a jednej zastrešujúcej mediálno-informačnej kampane. Pôjde hlavne formálne a neformálne stretnutia, diskusie, okrúhle stoly, konferencie odborné aj umelecké podujatia, školenia a kurzy. Národný plán, spolu so žiadosťou o spolufinancovanie a opisom vybraných projektov predloží vláda Európskej komisii, ktorá by ho mala schváliť do 30. januára 2007.
Koncom januára budúceho roka sa v Berlíne uskutoční po prvý raz v histórii EÚ summit rovnosti, ktorý bude zároveň spojený s Otváracou konferenciou európskeho roku 2007. Na podujatí sa stretne viac ako 450 delegátov z celej Európy. Na summit a konferenciu boli pozvaní tiež podpredseda vlády Dušan Čaplovič a ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová.