BRATISLAVA 13. decembra (SITA) - Greenpeace za hlavný úspech prijatia REACH Európskym parlamentom v Štrasburgu považuje fakt, že chemické spoločnosti už nebudú môcť vyrábať alebo predávať chemikálie bez preskúšania ich bezpečnosti a nebezpečné chemikálie nebudú môcť byť autorizované, ak existuje ich bezpečnejšia náhrada.
Ide o takzvané zavedenie princípu náhrady. „Pre Greenpeace je najdôležitejší úspech práve zavedenie princípu náhrady. Nedosiahli sme síce úplné víťazstvo, pretože Nemecko s podporou Veľkej Británie, Poľska, ČR a Írska zabránili povinnej náhrade pre všetky nebezpečné chemikálie, ale aj prijatý model je výrazným krokom smerom k eliminácii nebezpečných chemikálií,“ povedala dnes pre agentúru SITA koordinátorka genetickej kampane Greenpeace Kateřina Věntusová.
Až doposiaľ mohli chemické spoločnosti vyrábať a predávať takmer všetky chemikálie v rámci celej EÚ, a to dokonca bez základného preskúšania ich bezpečnosti na ľudské zdravie a životné prostredie. Bolo na členských štátoch dokázať, že látka je nebezpečná, ak chceli obmedziť jej výrobu a použitie. Systém REACH zavádza nový model, ktorý zakotvuje povinnosť registrácie, evaluácie a autorizácie chemikálií na európskej úrovni a kladie väčší dôraz na zisťovanie dopadov chemikálií na zdravie a životné prostredie. „Počas prvých rokov od zavedenia REACH-u do praxe bude veľmi dôležité uistiť sa, že nová legislatíva je skutočne dodržiavaná. Organizácia Greenpeace bude aj naďalej upozorňovať na vybrané nebezpečné chemikálie. Budeme monitorovať, či REACH funguje efektívne a či skutočne dochádza k náhrade nebezpečných chemikálií bezpečnejšími alternatívami. To je totiž to najdôležitejšie z hľadiska ochrany ľudského zdravia a životného prostredia,“ vyhlásila Věntusová.
Oficiálny dohľad nad zavedením legislatívy REACH bude mať Európska chemická agentúra so sídlom v Helsinkách.