BRATISLAVA 13. decembra (SITA) - ĽS-HZDS má nielen eminentný záujem o silové rezorty, ale zvolilo aj silovú metódu pri ich kreovaní.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj tak pre agentúru SITA reagoval na dnešné hlasovanie poslancov ĽS-HZDS, ktorí nepodporili vznik postu zástupcu riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Poslanec za ĽS-HZDS Ján Kovarčík povedal, že taký návrh v koalícii dopredu neprerokovali. Krížovej kontrole na NBÚ, riaditeľ ktorého je nominantom ĽS-HZDS, sa podľa Kovarčíka ale nebránia.
Návrh predkladal poslanec za Smer-SD Ján Richter. Podľa neho to „bude treba asi vykonzultovať na najbližšej koaličnej rade a opýtať sa partnerov z HZDS na dôvody, pretože ten návrh neriešil persónu, ale inštitúciu a v podstate nič viac, len štandardizoval usporiadanie NBÚ podobne ako sú iné orgány štátnej správy,“ dodal pre agentúru SITA Richter.
Postup poslancov za ĽS-HZDS bol pre Richtera prekvapujúci. Na spoločných rokovaniach všetkých troch vládnych klubov pred začiatkom schôdze parlamentu neavizovalo HZDS žiadny problém s týmto návrhom. „Ak bol nejaký problém, ktorý bolo potrebné vykonzultovať, bol na to časový priestor,“ povedal Richter. Prekvapený bol aj šéf klubu poslancov za SNS. Podľa Rafaja je to trošku na škodu veci, lebo „sme sa skutočne stretli prvýkrát na takomto reprezentatívnom fóre, kde sme si mohli a mali vykonzultovať všetky možné nuansy tejto schôdze a vyhli sa takýmto trápnym vnútrokoaličným faux pas“.
Richter podotkol, že poslanci za ĽS-HZDS mohli aspoň navrhnúť, aby sa o jednotlivých návrhoch v spoločnej správe hlasovalo osobitne. Šancu tak mohla dostať aspoň tá časť novely, ktorá riešila úhradu nákladov spojených so súdnymi konaniami v súvislosti s rozhodnutiami o neudelení bezpečnostnej previerky. Znášať ich mal Národný bezpečnostný úrad (NBÚ).
pr;jr;bl