Bratislava 13. decembra (ČTK) - Slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš dnes vyjadril znepokojenie nad kontroverznou iránskou konferenciou o holokauste, počas ktorej v Teheráne účastníci spochybňovali masové vyvražďovanie Židov počas druhej svetovej vojny. ČTK o tom informovalo ministerstvo. Kubiš svoj názor tlmočil šéfovi komisie iránskeho parlamentu pre bezpečnosť a zahraničnú politiku Aláeddínovi Borúdžerdímu, ktorý dnes navštívil Slovensko.
"Slovenská republika kategoricky odmieta akékoľvek snahy o spochybnenie holokaustu," citovalo Kubiša ministerstvo zahraničných vecí. Kubiš dnes s Borúdžerdím rokoval aj o iránskom jadrovom programe. Naznačil tiež, že nesúhlasí s aktivitami, ktoré by Iránu umožnili získať jadrové zbrane.
Iránsky jadrový program odmietajú najmä Spojené štáty, ktoré Teherán obviňujú zo snahy získať atómovú bombu. Stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN USA, Británia, Francúzsko, Rusko a Čína rokovali v decembri o novom návrhu rezolúcie, ktorý spomína sankcie voči Iránu ako možný trest za obohacovanie uránu. Slovensko v súčasnosti pôsobí ako nestály člen Bezpečnostnej rady OSN, vo februári bude rade aj predsedať.
Borúdžerdí sa okrem Kubiša v Bratislave stretol aj so šéfom zahraničného výboru slovenského parlamentu Borisom Zalom. Návrh odsúdiť konferenciu o holokauste má na programe aj slovenský parlament, Zalov výbor už s odmietavým stanoviskom o konferencii dnes súhlasil.
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád na konferencii v Teheráne okrem iného vyhlásil, že židovský štát Izrael čoskoro zmizne z mapy sveta. Na konferenciu organizovanú iránskym ministerstvom zahraničia prišli aj známi popierači holokaustu z celého sveta.
V nacistických koncentračných táboroch podľa odhadov zomrelo počas vojny v rokoch 1939 až 1945 asi šesť miliónov európskych Židov.
fil fab