Bratislava 4. apríla (TASR) - Petíciu s takmer 2700 podpismi za zriadenie rusínskeho rozhlasového vysielania s vlastnou redakciou pri prešovskom štúdiu Slovenského rozhlasu (SRo) odovzdali dnes v Bratislave zástupcovia Združenia inteligencie Rusínov Slovenska (ZIRS) a Rusínskej obrody (RO) kancelárii vicepremiéra Pála Csákyho.
Ako na dnešnej tlačovej besede v Bratislave novinárov informovali predstavitelia ZIRS a RO, národnostno-etnické vysielanie SRo v Prešove nie je podľa prieskumu nezávislej agentúry Memo v súlade s verejnoprávnym poslaním tejto inštitúcie. Redakcia rusínsko-ukrajinských programov je totiž zložená z deviatich ukrajinsky hovoriacich pracovníkov a jednej Rusínky. Tá je podľa vyjadrení oboch rusínskych skupín "nútená kvôli naplneniu vysielacích kvót moderovať aj v ukrajinčine". Nepomer v redaktorskom zastúpení medzi národnostnými menšinami Ukrajincov a Rusínov sa odzrkadľuje i v obsahovej štruktúre vysielania prešovského SRo, pričom napríklad spravodajstvo je zo 72,3 % vysielané v ukrajinskom, z 19,5 % v slovenskom a len z 8,2 % v rusínskom jazyku. Z ďalších výskumov agentúry Memo vyplýva, že politické relácie sú v 78,1 % prípadoch v slovenčine, v 19,9 % v ukrajinčine a zvyšné dve percentá v rusínčine.
Zástupcovia ZIRS a RO na stretnutí s novinármi ostro vystúpili proti "ďalšej ukrajinizácii" Rusínov v severovýchodnej časti Slovenska. "Prešovské vedenie Slovenského rozhlasu nerešpektuje Ústavu SR, ani Zákon o SRo, preto jeho úlohu spochybňujeme a tvrdíme, že vysielanie z tohto štúdia nie je verejnoprávne, lebo hlavné relácie nie sú vysielané v rusínskom jazyku," vyhlásil zástupca ZIRS Ivan Bandurič. "V prípade nevyriešenia tohto problému - svojprávneho rusínskeho vysielania - sa ZIRS a RO obrátia na medzinárodné právne organizácie," doplnil ho predstaviteľ RO Fedor Vico.
Pri sčítaní ľudu v roku 1991 sa k rusínsko-ukrajinskej národnosti prihlásilo 30 784 občanov SR, z ktorých asi 17 000 tvoria Rusíni. Takmer 50 000 ľudí v tom istom roku uviedlo za svoj rodný jazyk rusínsky. V súčasnosti na Slovensku existuje 68 obcí, kde rusínske etnikum tvorí viac ako 20 % obyvateľstva. Ich najpočetnejšie zastúpenie je v okresoch Medzilaborce, Snina, Svidník, Bardejov, Stropkov, Stará Ľubovňa, Prešov a Spišská Nová Ves.