BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Regulačný úrad by mal regulovať ceny energií pre domácnosti a maloodberateľov ešte päť rokov a pre veľkoodberateľov tri roky. Vyplýva to z novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorú parlament posunul do druhého čítania. Na základe konzultácií ministerstva hospodárstva (MH) s Európskou komisiou (EK) zapracoval rezort do novely viaceré pripomienky. "EK mala požiadavku, aby členovia regulačnej rady zostali v takom zložení ako doteraz. Tak sme sa na vláde dohodli, že zostane starý systém vymenovania regulačnej rady," povedal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. "Troch členov teda navrhne vláda a troch parlament," vysvetlil Jahnátek, pričom dôvodom odvolania člena regulačnej rady by malo byť nedodržanie regulačnej politiky.
Návrh kritizovali v rozprave opoziční poslanci. "Bol by som zlý politik, keby som nechcel nižšie ceny energií pre občanov, ale bol by som zlý politik aj vtedy, keď by som ohrozil energetickú bezpečnosť," povedal v rozprave Stanislav Janiš (SDKÚ-DS). Podľa Janiša je návrh zlý, lebo sa ním vláda snaží politicky ovládať ceny energií. "Prevzali ste ekonomiku vo fáze rastu, nemuseli ste nič robiť, ale ak politicky vstúpite do cien energií, čaká nás návrat ku skokovému zvyšovaniu cien," povedal Janiš a poukázal na negatívny príklad z Maďarska.
Regulačná novela by mala nadobudnúť účinnosť od 1. marca budúceho roku. Podľa ministerstva hospodárstva bola táto novela potrebná preto, že súčasná situácia na slovenskom energetickom trhu je vo vzťahu k cenám elektriny, plynu a vody pre koncových odberateľov nevyhovujúca. Jahnátek je stále presvedčený, že novela prinesie pre odberateľov lepšie ceny energií, zvýšia sa právomoci regulačného úradu a zvýši sa jeho nezávislosť. Opak však tvrdia napríklad energetické podniky, zamestnávatelia a samotný regulačný úrad. Podporu schváleniu novely deklarovalo len podnikateľské združenie Klub 500, ktorý združuje zamestnávateľov s viac ako 500 zamestnancami.
pr;jr;mt;nr