Bratislava 14. decembra (ČTK) - Slovenské vysoké školy za posledný rok mierne zlepšili svoju kvalitu. Vyhlásili to dnes odborníci z Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA). Medzi pretrvávajúce negatíva naopak patrí to, že vedecké práce vysokých škôl v zahraničí skoro nikto necituje a na niektorých školách pripadajú na jedného profesora či docenta stovky študentov. To podľa ARRA znižuje kvalitu vzdelávania. Minister školstva Ján Mikolaj však považuje zistenia agentúry za nehodnoverné.
Mimovládna organizácia ARRA sa po vlaňajšej premiére hodnotenia kvality verejných vysokých škôl zamerala aj tento rok na počet vedeckých prác, ktoré vysoké školy ponúkli, získané mimorozpočtové peniaze z grantov či úroveň učiteľského zboru. Na základe týchto údajov zostavila rebríčky príbuzných fakúlt.
Najlepšou z jedenástich vysokých škôl hodnotených v humanitných odboroch je po zohľadnení všetkých kritérií podľa agentúry bratislavská Vysoká škola múzických umení pred Trnavskou univerzitou a ďalšou bratislavskou Vysokou školou výtvarných umení. Vlani bola na prvom mieste práve Vysoká škola výtvarných umení a na treťom mieste Vysoká škola múzických umení. Na opačnom konci rebríčka skončila najmladšia verejná Katolícka univerzita v Ružomberku pred banskobystrickou Univerzitou Mateja Bela (UMB) a mladšou z dvoch trnavských vysokých škôl Univerzitou sv. Cyrila a Metoda (UCM).
V prírodných vedách obhájila prvenstvo najväčšia slovenská Univerzita Komenského pred vlani rovnako druhou Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika z Košíc a na treťom mieste vystriedala tento rok nitrianska Univerzita Konštantína Filozofa bratislavskú Slovenskú technickú univerzitu (STU). Naopak, spomedzi siedmich hodnotených škôl najhoršie obstáli UMB, Žilinská univerzita a UCM.
STU je v súčasnosti podľa rebríčka najlepšou technickou vysokou školou pred Technickou univerzitou v Košiciach a Technickou univerzitou vo Zvolene, ktorá mala najlepšie parametre vlani. Záver rebríčka šiestich hodnotených vysokých škôl v tejto kategórii obsadili Žilinská univerzita, nitrianska Slovenská poľnohospodárska univerzita a Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka.
Podobné rebríčky kvality ARRA zostavila aj v oblasti spoločenských vied medicíny a pôdohospodárstva.
Po hodnotení kvality dlhoročne volajú zástupcovia ministerstva školstva, aj dvadsiatich verejných vysokých škôl. Napriek tomu minuloročné rebríčky agentúry vyvolali na niektorých vysokých školách vlnu kritiky. Rektori agentúre vyčítali, že pri hodnotení zanedbala niektoré ukazovatele. "Urobili sme niekoľko drobných zmien v tom, čo bolo kritizované, a už sme napríklad nezostavili celkový rebríček vysokých škôl bez rozdelenia na odbory," povedal ČTK člen organizácie Juraj Barta.
Napriek tomu rebríčky ARRA minister Mikolaj odmieta. "Je to dobrovoľná organizácia, ktorej nikto nedal licenciu," povedal ČTK. Jeho rezort preto nebude pri rozdeľovaní peňazí vysokým školám na jej zistenia prihliadať. Mikolaj však chce pokračovať v trende, keď sa približne dvanásťmiliardový rozpočet vysokého školstva delil viac podľa vedeckých výsledkov než len podľa počtu študentov.
Mikolaj nesúhlasí s názorom odborníkov, že na počet obyvateľov Slovenska by stačili dve až tri univerzity a nie 18, ktoré v súčasnosti pôsobia. "Kritériá, ktoré pripravujeme, môže v súčasnosti splniť tak desať, možno pätnásť univerzít," povedal minister.
Vysoké školy by sa mali rozdeliť na výskumné s názvom univerzity a vzdelávacie takzvanou komplexnou akreditáciou. Zabezpečiť by ju mala Akreditačná komisia, ktorá radí vláde v oblasti vysokého školstva. Hodnotenie jej však potrvá niekoľko rokov. Univerzity by v budúcnosti mali dostávať od štátu viac peňazí ako vzdelávacie vysoké školy.
Na Slovensku existuje 20 verejných, tri štátne a desať súkromných vysokých škôl. ARRA hodnotila len verejné. Rebríčky kvality existujú aj v celosvetovom meradle. Dominujú im predovšetkým americké univerzity.
Najviac citované vedecké práce v zahraničí - minimálne 25 citácií v rokoch 1996 - 2005
fakulta percentuálny podiel na jedného tvorivého pracovníka
FMFI UK 0,38
FCHPT STU 0,15
FF UK 0,04
Zdroj: ARRA
FMFI UK - Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského
FCHPT STU - Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity
FF UK - Farmaceutická fakulty Univerzity Komenského
Najlepšie svetové univerzity 2006
miesto škola krajina
1. Harvardská univerzita USA
2. Univerzita Cambridge Veľká Británia
3. Stanfordská univerzita USA
4. Univerzita Berkeley USA
5. Massachusettsský technologický inštitút USA
10. Univerzita Oxford Veľká Británia
19. Tokijská unverzita Japonsko
40. Utrechtská univerzita Holandsko
204. Karlova univerzita Česko
313. Univerzita Eötvös Loránd Maďarsko
318. Jagiellonská univerzita Poľsko
Medzi najlepšími 500 svetovými univerzitami nefiguruje žiadna slovenská.
Zdroj: Šanghajská univerzita
grm fil
Aktualizované 17:15