BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Rómska problematika je záležitosťou celej spoločnosti a nie iba Rómov, týka sa nás všetkých. Uviedla to dnes pre agentúru SITA k projektu Žijeme spolu prezidentka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) Ľubomíra Slušná. Prioritou projektu, ktorý bol financovaný v rámci Iniciatívy Equal Európskeho sociálneho fondu je zbúrať bariéry xenofóbnych postojov a diskriminácie majoritnej spoločnosti voči rómskej menšine. Tento cieľ sa má pritom dosiahnuť prostredníctvom aktívneho zapojenia verejnosti a médií do tohto procesu.
Podľa projektového manažéra Dušana Kalného sú cieľovou skupinou vzdelávacej časti projektu najmä deti vo veku 10 až 15 rokov. "Projekt má dve časti - vzdelávaciu a mediálnu, ktorá je podpornou pre aktivity v teréne. V marci 2005 sme začali s prípravou štyroch televíznych a troch rozhlasových spotov. V projekte vznikol aj klip skupiny Drvivá menšina k singlu V inej koži, interaktívna počítačová hra, videofilm a metodický manuál. Tieto materiály budú slúžiť ako didaktická pomôcka na vyučovacích hodinách etickej výchovy v základných školách," spresnil na tlačovej konferencii Kalný. Informačná a vzdelávacia kampaň prebiehala v školách v apríli. Tréningy učiteľov 148 základných škôl boli rozdelené do tematických blokov tak, aby im poskytli podklady na štyri vyučovacie hodiny etickej výchovy. Po skončení kampane organizátori vyhlásili celoslovenskú súťaž o najlepší detský projekt, ktorého témou boli efektívne riešenia odstránenia diskriminácie a predsudkov ako aj celkové riešenie rómskej otázky. Na víťazov, Základnú školu v Detve, čakal koncert skupiny Drvivá menšina.
Podľa Ľubomíry Slušnej majú ľudia predsudky voči Rómom najmä pre neznalosť rómskej mentality. "Myslím si, že akceptácia ich mentality je nesmierne dôležitá. Obavy máme voči všetkému, čo je pre nás neznáme," spresnila Slušná. Ako dodáva, o znášanlivosti sa treba najmä rozprávať. "Pre mnohých je rómska otázka tabu. Je potrebné otvoriť čo najširšiu diskusiu, ktorá pomôže aj vzájomnému spoznaniu. Napriek tomu však vidím pokrok vďaka aktivitám mnohých organizácií smerom k rómskej komunite. V oblasti vzdelávania pomáha systém rómskych asistentov v školách. Vidíme v teréne, že situácia sa zlepšuje. Na riešenie situácie je potrebný dlhší čas, ale vidím to celkom pozitívne," prezradila Slušná.
Pilotné vzdelávacie projekty Asociácia realizuje od roku 2002. Počas ich prípravy manažéri vzdelávania ACEC navštívili približne 40 rómskych osád. Prvý z projektov je zameraný na komunitný rozvoj. "Trénujeme Rómov z obcí a osád, ktorí po absolvovaní série tréningov získajú akreditáciu komunitného pracovníka a môžu prispieť vo svojej lokalite. Myslím, že po piatich rokoch máme veľmi dobré výsledky," vysvetlila Slušná. Ďalší projekt je zameraný na osvetu v oblasti zdravia. Asociácia v spolupráci Červeným krížom školí rómske zdravotné asistentky. "Sú to ženy a dievčatá z osád. Poznajú podmienky, vedia o situácii. Pomáhajú ľuďom so základnými vecami ako sú hygiena, sexuálna výchova, očkovanie detí, starostlivosť o novorodencov. Spolupracujú aj s obvodnými lekármi, ktorí chodia do osád pravidelne. Na miestach, kde tieto zdravotné asistentky pôsobia, máme stopercentnú očkovanosť," spresnila Slušná. Tretím projektom je Fond na vzdelávanie mladých rómskych umelcov. V piatich obciach navštevuje hodiny hudobnej výchovy 150 detí. "Robíme to systémom mobilných učiteľov - Rómov s hudobným vzdelaním. Do osád chodia dvakrát týždenne," uviedla Slušná.
„Pri našej práci sme pochopili, že pomôcť spolužitiu dvoch odlišných mentalít znamená ich vzájomné spoznanie. Keď sa budeme vedieť navzájom pochopiť, zistíme, že nie je ťažké spolu žiť,“ dodala Slušná.