Bratislava 14. decembra (TASR) - Slovensku v najbližších rokoch nehrozia teroristické útoky, naša krajina však nie je imúnna voči medzinárodnému ani domácemu terorizmu. Uviedli to účastníci medzinárodnej konferencie o bezpečnosti GLOBSEC 2006, ktorá sa dnes konala v Bratislave.
Terorizmus je komplexný spoločenský fenomén a meniaca sa hrozba, voči ktorej SR nie je imúnna z medzinárodného ani domáceho hľadiska. Teroristický útok inšpirovaný džihádom nie je na Slovensku len možný, ale v rastúcej miere aj pravdepodobný, uviedol poradca štátneho tajomníka ministerstva obrany SR Mário Nicolini. Hrozba podľa neho narastá rovnako ako v celom západnom svete bez ohľadu na našu angažovanosť v Iraku a Afganistane.
Vlaňajšie útoky v Londýne by podľa Nicoliniho mali byť poučením aj pre SR v tom, že terorizmus sa nás týka a teroristické útoky by mohli mať vážne dôsledky. Slovensko ako malý štát musí v boji proti terorizmu spolupracovať v rámci medzinárodných štruktúr. Štát je však len jedným aktérom, v tomto úsilí sa nezaobíde bez podpory súkromného sektora, mimovládnych a mimovládnych organizácií či samotných obyvateľov. Občania sa musia naučiť "žiť" s terorizmom, absolútnu bezpečnosť pred ním však nemožno dosiahnuť bez radikálnej zmeny života spoločnosti, čo by bol ústupok voči teroristom, pripomenul Nicolini.
V rámci časti diskusie venovanej Slovensku vystúpil aj riaditeľ Združenia priateľov islamskej literatúry Abdulwahab Al-Sbenaty, ktorý nepredpokladá, že Slovensku v najbližších rokoch hrozia teroristické útoky. Pripomenul, že terorizmus nie je novodobým fenoménom a k naplneniu tejto hrozby prispieva symbióza rôznych faktorov - ekonomických, politických, sociálnych či kultúrnych. Teroristi potrebujú tiež nástroje, takým sa stal aj islam zneužitý na politické ciele.
V SR existuje jedna z najmenších moslimských komunít v Európe. Skúsenosti so zahraničia ukazujú, že musí byť zjednotená, aby mohla eliminovať hrozbu radikalizácie napríklad zo strany ľudí prichádzajúcich zo zahraničia, uviedol Al-Sbenaty. Negatívny môže byť tiež vplyv súvisiaci so zahraničným financovaním, ktoré komunita v SR podľa neho nechce využívať, potrebuje však aj podporu štátu. Ďalší problém vidí v odmietaní moslimov majoritnou spoločnosťou, čo vedie k pocitu krivdy a možnosti manipulácie, ako sa to ukázalo v Londýne, kde boli páchateľmi útokov moslimovia, ktorí sa narodili a vyrastali v Británii.