Bratislava 15. decembra (ČTK) - Slováci začínajú veriť, že finančná situácia ich domácností sa o päť rokov zlepší. Tento názor v novembri zastávala viac než tretina obyvateľov, zhoršenie očakávalo 15 percent ľudí. V predchádzajúcich dvoch rokoch bol pritom pomer priaznivých a negatívnych očakávaní opačný. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý dnes zverejnil Inštitút pre verejné otázky (IVO).
Zmenu podľa novembrovej ankety neočakáva 31 percent obyvateľov. Zvyšok opýtaných nedokázalo odpovedať. Vlani a predvlani bolo o priaznivom vývoji presvedčených zhodne 27 percent respondentov, 31 percent očakávalo zhoršenie. Minulý rok si 22 percent ľudí myslelo, že situácia sa nezmení a 20 percent nevedelo odpovedať. V roku 2004 zmenu nečakalo 27 percent respondentov a 15 percent nedokázalo zaujať stanovisko.
Podľa výsledkov novembrového prieskumu sú optimisticky naladení predovšetkým mladší ľudia od 18 do 34 rokov a respondenti s vysokoškolským vzdelaním. Zlepšenie očakávajú tiež duševne pracujúci ľudia, študenti, živnostníci alebo členovia domácností s nadpriemernými príjmami. V priaznivý vývoj veria aj obyvatelia Žilinského kraja a voliči vládnych strán Smer-sociálna demokracia a Slovenská národná strana.
Naopak pesimistami sú starší ľudia predovšetkým v dôchodcovskom veku. V zlepšenie finančnej situácie príliš neveria ani členovia domácností s nízkymi príjmami a obyvatelia Košického kraja.
V tohtoročných voľbách do parlamentu zvíťazil ľavicový Smer-sociálna demokracia Roberta Fica, ktorý vystriedal pravicový kabinet premiéra Mikuláša Dzurindu. Ficova vláda pripravila pre dôchodcov a ľudí s nižšími príjmami balíček sociálnych opatrení, akými sú napríklad vianočný príspevok alebo zrušenie poplatkov za návštevu u lekára.
ima prl