BRATISLAVA 15. decembra (SITA) - Slovenské múzeá a galérie sú v neuspokojivom stave. Majú málo peňazí, sami však dostatočne nevyužívajú svoje zbierky na prezentáciu a vzdelávanie. V zahraničí je pritom práve táto ich činnosť hlavným dôvodom podpory zo strany štátu. Konštatuje to ministerstvo kultúry v Návrhu Stratégie rozvoja múzeí a galérií do roku 2011, ktorou sa v stredu bude zaoberať vláda. Ministerstvo sa bude snažiť prijať také opatrenia, ktoré by prinútili múzeá a galérie zlepšiť prácu s verejnosťou a poskytovať doplnkové služby tak, aby sa znižovala ich závislosť od štátneho rozpočtu alebo rozpočtu samospráv.
Na Slovensku je evidovaných 88 múzeí a 25 galérií, ktoré spravujú približne 9 miliónov kusov zbierkových predmetov. Ministerstvo konštatuje nerovnováhu medzi hodnotou a vzácnosťou spravovaného kultúrneho dedičstva a disponibilnými zdrojmi na jeho správu a ochranu. Múzeá a galérie majú nedostatočnú infraštruktúru, zastarané, nedostatočne chránené a klimaticky neudržiavané depozitáre, nedostatočné a technologicky veľmi zle vybavené reštaurátorské, konzervátorské a preparátorské dielne. Problémom sú aj často neaktuálne expozície, absencia nosných národných prezentácií, morálne i technologicky zastaraný výstavný fond, nedostatočný pokrok v digitalizácii zbierkových predmetov.
Osobitným problémom múzeí a galérií je zabúdanie na postihnutých občanov. Exponáty sú nedostatočne prístupné hmatom pre zrakovo postihnutých, ľudia so zdravotným postihnutím nemajú dostatočný prístup k informáciám o exponátoch v múzeách a galériách prostredníctvom internetu, múzeá a galérie nie sú vybavené na bezbariérový prístup. MK SR poukázalo aj na nedostatočné riadiace zručnosti časti vedúcich pracovníkov, slabú propagáciu činnosti múzeí a galérií doma i v zahraničí, slabú podporu výskumu a vývoja v oblasti múzejníctva a kultúry vôbec ako aj nedostatočnú ochranu pred vývozom kultúrnych pamiatok.