BRATISLAVA 15. decembra (SITA) - Slovensko by malo rozvinúť celoživotné vzdelávanie. Nie je to čosi okrajové, ale ide o nevyhnutnosť. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol eurokomisár pre vzdelávanie a odbornú prípravu Ján Figeľ, podľa ktorého nám to odporúča aj Európska komisia. Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Báleš tvrdí, že z peňazí, ktoré sa vyčleňujú na celoživotné vzdelávanie, iba 6 % ide cez vysoké školy. Podľa neho to treba zmeniť. Ministerstvo školstva by malo okrem iného vypracovať aj koncepciu celoživotného vzdelávania. Podľa ministra školstva Jána Mikolaja sa už určili poradné tímy a stanovili termíny, dokedy musia pripraviť novú legislatívu.
Figeľ ďalej povedal, že Slovensko by malo dávať viac peňazí na program Európskej únie pre celoživotné vzdelávanie Erasmus. V porovnaní so súčasnosťou by sa mali zdroje programu Erasmus strojnásobiť. "Je to výzva aj pre Slovensko, aby dopĺňalo národné zdroje," dodal Figeľ. Podľa neho minulý rok sa v rámci EÚ
do programu zapojilo viac ako 163 tisíc študentov. Zo Slovenska ich bolo 1 200, k nám prišlo takmer 600 študentov. Podľa Figeľa obľúbené sú aj ďalšie programy únie Erasmus Mundus a Tempus.