BRATISLAVA 17. decembra (SITA) - Iracké vládne jednotky nedokážu ochrániť obyvateľstvo krajiny, uviedol na štvrtkovej medzinárodnej konferencii GLOBSEC v Bratislave predseda Irackého atlantického klubu so sídlom v Bagdade Ala Hair Saleh.
Súčasná iracká vláda je slabá politicky i vojensky, čo využívajú nebezpeční radikáli, vytvárajú ozbrojené milície a zabíjajú ľudí podľa kmeňovej príslušnosti, uviedol Saleh a dodal, že Irak potrebuje silnú medzinárodnú podporu. Ak sa nevytvorí nezávislý jednotný boj proti terorizmu, bude to nešťastím pre Irak a nebezpečenstvom pre región okolo neho, zdôraznil Saleh.
Teroristom sa v Iraku darí najmä v dôsledku zlej ekonomickej situácii, nezamestnanosti a katastrofálnemu stavu služieb. Pospolití Iračania sú v zásade nevzdelaní, uviedol Saleh a dodal, že mnohí nezvládli rýchly prechod od diktatúry k demokracii. Ľahko podľahnú prehováraniu radikálov, pridávajú sa k nim, za úplatu vedome skrývajú teroristov v domácnostiach, mnohí dokonca s nimi žijú a neuvedomujú si pritom nebezpečenstvo, ktoré teroristi predstavujú, povedal Saleh.
Počas minulého režimu Iračania terorizmus nepoznali, pretože Saddám Husajn likvidoval každý pohyb, ktorý sa mu nepozdával, uviedol Saleh. Začiatkom roku 2003 niektoré skupiny mudžáhidov prišli do Iraku, aby podporili boj proti USA. Po páde Husajnovho režimu už z krajiny neodišli a nechali sa využívať na teroristické účely a darilo sa im, uviedol Saleh. Hranice Iraku zostali po páde Husajnovho režimu bez kontroly, čo využili moslimskí radikáli z celého sveta a vstúpili dnu.
Irak mal rozvinutý vojenský arzenál, ktorý Američania neustrážili, pripomenul Saleh a dodal, že po rozpustení Husajnovej armády sa jej príslušníci stali nezamestnanými. Bez práce zostali aj špecialisti na raketové systémy školení v Rusku a Číne. Pridali sa k radikálom a zabíjajú Iračanov raketami, ktoré sami pomohli vytvoriť, uviedol na konferencii GLOBSEC predseda Irackého atlantického klubu Ala Hair Saleh.