Žilina 17. decembra (ČTK) - Na slovenských sídliskách či dedinách sa už v týchto dňoch ozývajú petardy.
Niektorí Slováci sa nemôžu dočkať príchodu nového roka a zatiaľ aspoň "trénujú" odpaľovanie zábavnej pyrotechniky. Polícia i hasiči preto už teraz vyzývajú k opatrnosti. Ľudia by vraj mali pyrotechniku nakupovať len u predajcov s príslušným osvedčením. Treba sa vyvarovať výbušnín vyrobených na "kolene", pri ktorých rastie riziko poškodenia zraku, rúk či vzniku požiaru.
"O nebezpečenstve podomácky vyrobených výbušnín svedčí i decembrový prípad z Budatína. Pod železničným mostom manipuloval šestnásťročný mladík s takouto výbušninou. Tá mu v ruke vybuchla. Liečiť sa bude najmenej sedem týždňov," povedal ČTK žilinský policajný hovorca Igor Mahút. Na celom Slovensku sa podľa niektorých informácií obdobných prípadov stanú počas sviatkov desiatky.
Podľa Mahúta je potrebné pyrotechniku nakupovať len u odborníkov, chýbať nesmie návod na použitie. Petardy, rímske sviece, fontány, gejzíry alebo svetlice, ktoré patria medzi pyrotechniku druhej triedy, by mali odpaľovať len osoby staršie než osemnásť rokov. Pre mladšie ročníky sú určené prskavky, pištoľové kapsle, malé tyčinky s farebnými plameňmi, ohňopády, búchacie guľôčky či vystreľovacie konfety. Deti by mali so zábavnými výbušninami narábať len pod dohľadom dospelých.
"Výrobky zábavnej pyrotechniky je treba uchovávať mimo svojho tela, najlepšie v plechovej nádobe. Pred odpálením treba zistiť, či je zápalná šnúra dostatočne dlhá. Rakety sa nikdy nemajú odpaľovať pod stromami ale na voľnom priestranstve, kde neohrozia druhých ľudí," upozornil Mahút.
Podľa hovorkyne Prezídia Hasičského a záchranného zboru Aleny Bučekovej došlo počas vlaňajších vianočných a novoročných sviatkov k jedenástim požiarom vinou zlej manipulácie so zábavnou pyrotechnikou. Požiare sa obišli bez obetiach na životoch, škody boli vyčíslené na viac než 81.000 korún.
"Mimoriadne zraniteľným miestom zásahov zábavnej pyrotechniky bývajú balkóny. Preto je z nich potrebné odstrániť papier, krabice z umelej hmoty alebo drevo, ktoré sa môžu po dopade horúcich častí zábavnej pyrotechniky ľahko vznietiť," pripomenula Bučeková.
Podľa hovorkyne aj pri nákupe výbušnín u predajcov s osvedčením si je potrebné všimnúť, či výrobky chráni neporušený obal. Inak môže pyrotechnika reagovať inak než pôvodne mala. "V najlepšom prípade bude trochu prskať a nič viac. Žiadne svetlo, žiadny rachot. V horšom prípade môže reagovať oneskorene. Ak sa užívateľ pokúsi dať predmet do poriadku, môže dôjsť k úrazu," spresnila.
Pri odpaľovaní petárd či svetlíc treba byť ohľaduplný i voči starším a chorým ľuďom alebo zvieratám, ktorým detonácie nerobia dobre. Pyrotechnické výrobky by sa nemali používať v blízkosti nemocníc, kostolov a útulkov pre deti či starých ľudí.
Ivan Matejička boa