Za nedostatočnú pripravenosť Slovenska na vstup do schengenského priestoru môže podľa ministra predchádzajúce vedenia rezortu.
"Máme mimoriadne veľké rezervy, a tých chýb je u nás naozaj veľmi. Za šesť rokov sa neurobilo toľko, čo my musíme stihnúť za šesť mesiacov," povedal dnes Kaliňák v diskusnej relácií TV Joj Politika.sk. Katastrofický scenár v podobe oddialenia vstupu do Schengenu podľa Kaliňáka nenastane, pretože vláda je pripravená urobiť všetko preto, aby sme na konci roka 2007 spĺňali kritériá pre zrušenie vnútorných hraníc s krajinami EÚ.
Exminister vnútra Vladimír Palko (KDH) trvá na tom, že rezort pod jeho vedením plnil všetky termíny a v príprave na Schengen v ničom nemeškáme. Podľa Palka sa o našom vstupe na úrovni EÚ už rozhodlo. "Normálne by sa mali otvárať fľaše so šampanským, namiesto toho sme svedkami úplne absurdnej a prehnanej diskusie,“ poznamenal. Znepokojenie podľa Palka vyvoláva "upratovanie“ v Policajnom zbore. Kaliňák politizáciu polície odmietol. Skonštatoval, že nevie o žiadnej žiadosti ĽS-HZDS alebo SNS na väčšie zastúpenie v orgánoch polície. Takáto žiadosť podľa neho ani neprichádza do úvahy, keďže polícia je apolitická zo zákona.
Diera v štátnom rozpočte, na ktorú upozorňujú opozičné strany je podľa ministra financií Jána Počiatka (Smer-SD) len "hypotetická“ a nehrozí, že by vláda na plánované výdavky nemala dosť peňazí. Zdôraznil, že v závislosti od vývoja príjmov je vláda pripravená uskutočniť transfery financií tak, aby priority obsiahnuté v rozpočte naplnila. Dodatočné zdroje vytvorí podľa Počiatka rýchlo rastúca ekonomika, ale aj zefektívňovanie štátnych výdavkov.
"Zrejme tieto deficity, tieto diery bude možné kryť,“ súhlasil vzhľadom na vyššie tempo rastu hospodárstva exminister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). Nesúhlasí však s výdavkovou stránkou schváleného rozpočtu. Málo peňazí ide podľa neho na podporu vzdelávania a vedy - naopak, kritizoval nárast prostriedkov pre poľnohospodárov a navýšenie rezervy predsedu vlády.
Autor: zh

Beata
Balogová
