Pezinok 18. decembra (ČTK) - V procese s bývalými majiteľmi skrachovaných nebankových spoločností Horizont a BMG Invest dnes odzneli záverečné reči. Vynesenie rozsudkov Špeciálneho súdu však oddialila sťažnosť proti zaujatosti súdu, o ktorej musí ešte rozhodnúť Najvyšší súd. Vladimír Fruni a jeho spoločníci sa zodpovedajú z podvodu a porušenia pravidiel v hospodárskom styku, za čo im hrozí až 12-ročné väzenie. Po krachu nebankových firiem prišli tisíce ľudí o miliardy korún.
Prípad sa ťahá už takmer päť rokov. Polícia na začiatku marca 2002 zatkla Fruniho a Mariána Šebeščáka v Chorvátsku. Mesiac predtým krach Horizontu a BMG Invest pripravil takmer 170.000 klientov spolu o 14,45 miliardy korún. Z podvodu sa zodpovedá aj František Matik, ktorý sa však ukrýva v zahraničí, a bývalá ekonomická riaditeľka Horizontu Anna Molčanová, stíhaná na slobode.
Obžalovaní podľa prokurátora prostredníctvom masívnej reklamy vylákali od ľudí peniaze, sľubovali im nerealisticky vysoké výnosy, no ich firmy netvorili žiaden zisk. "Trestná činnosť bola jednoznačne preukázaná znaleckým posudzovaním," povedal v záverečnej reči špeciálny prokurátor. Navrhol, aby obžalovaným Frunimu a Matikovi uložil súd trest na hornej hranici sadzby a Šebeščákovi a Molčanovej v jej hornej polovici. Za podvod, pri ktorom sa spôsobí veľká škoda, možno uložiť trest väzenia päť až 12 rokov.
Bývalí manažéri nebankových subjektov a ich obhajcovia vinu popierajú. Fruni ešte dávnejšie tvrdil, že jeho firmy riadne podnikali a do krachu ich priviedol až zásah štátu. Proces je podľa advokátov politicky motivovaný, sprevádzali ho viaceré procesné chyby a sudcom vyčítali zaujatosť. "Porušujú sa moje základné ľudské práva," uviedol v záverečnej reči Fruni.
Špeciálny súd dnes nemohol vyniesť rozsudky pre Fruniho sťažnosť proti zaujatosti súdu ešte z minulého pojednávania. Súd dnes síce na samostatnom neverejnom pojednávaní námietku zamietol, no zatiaľ nie je právoplatná. Fruniho advokát Milan Kuzma novinárom povedal, že proti nej podá sťažnosť na Najvyšší súd. "Ak (Najvyšší súd) rozhodne v prospech Špeciálneho súdu, tak sa spis vráti sem a už sa len vynesie rozsudok," povedala ČTK hovorkyňa Špeciálneho súdu Katarína Kudjáková. Špeciálny súd pojednávanie odročil na prvú tretinu januára.
Najvyšší súd doteraz zamietol všetky Fruniho sťažnosti, nemá však určenú lehotu, dokedy musí rozhodnúť. Ak súdy prípad neukončia do konca februára, Fruni aj Šebeščák sa zrejme dostanú na slobodu, keďže by im vtedy mala vypršať väzba.
V súvisiacej kauze sa pred Špeciálnym súdom zodpovedá aj podnikateľ Jozef Majský. Ten podľa obžaloby na začiatku roka 2002 nezákonne vybral spolu so spoločníkmi zo skrachovaných spoločností BMG a Horizont asi 800 miliónov korún. Špeciálny súd ho nedávno opäť poslal do väzby, žiadosť o prepustenie bude už v utorok posudzovať Najvyšší súd.
Od konca 90. rokov minulého storočia viaceré slovenské nebankové spoločnosti nalákali ľudí na vysoké úroky a pripravili ich spolu asi o 25 miliárd korún. Po krachu firiem už klienti svoje vklady späť nedostali. Nová vláda Roberta Fica (Smer-SD) však sľúbila, že týchto klientov čiastočne odškodní.
kbp boa fab
Aktualizované 16:35