Bratislava 18. decembra (TASR) - Obce, mestá a kraje majú rovnaké problémy s hospodárením ako štátne orgány, tvrdí predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Ján Jasovský. "Je to problém výberových konaní, je to problém využívania zdrojov, je to problém použitia týchto zdrojov v súlade so zákonom," konštatoval na dnešnej tlačovej besede.
V prípade samosprávy však vidí Jasovský väčšie hendikepy. Nemajú zdroje na kvalitných kontrolórov a dostatočné právne vedomie. "Čím je obec menšia, tým je úroveň riadenia nižšia," dodal. Nedostatok fundovaných kontrolórov je podľa neho dokonca väčší problém, ako to, že kontrolórovi prideľujú plat obce, teda orgány, ktoré preveruje.
NKÚ SR v tomto roku nepodal na základe výsledkov kontrol žiadne trestné oznámenia. "Nenachádzame zdrvujúce poznatky," tvrdí Jasovský. Úrad nemá podľa neho pôsobiť represívne, ale ísť cestou prevencie a vysvetľovania. "Pre nás je cennejšie, keď sa na kontrolovanom subjekte urobí poriadok," dodal.
NKÚ v máji tohto roku získal právomoc kontrolovať hospodárenie obcí, miest a krajov v plnom rozsahu. Predtým dozeral len na nakladanie s dotáciami zo štátneho rozpočtu, so zdrojmi z Európskej únie a finančnými prostriedkami, ktoré samospráva získala na prenesený výkon štátnej správy.
Úrad následne vykonal plánovanú kontrolu všetkých samosprávnych krajov, všetkých krajských miest, 14 okresných miest a mimoriadnu kontrolu v desiatich obciach a dvoch mestách na základe podnetov občanov. Do konca novembra zaznamenal proti samospráve 144 podaní, čo predstavuje takmer tretinu zo všetkých podaní. Kontroly odhalili množstvo nedostatkov v oblasti inventarizácie a evidencie majetku, jeho prevodu, v oblasti zostavovania rozpočtu, či rôzne účtovné nedostatky. Komplexné štatistické údaje by mali byť známe v marci budúceho roka.
Obce ako správcovia dane uplatňujú všetky nástroje v zmysle zákona o správe daní a poplatkov "mäkšie" ako daňové a colné úrady. V budúcnosti treba spájať kontrolu príjmovej a výdavkovej časti rozpočtu obcí a upúšťať od kontroly osobitne iba ich príjmov. Vyplynulo to podľa riaditeľa banskobystrickej expozitúry Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Vladimíra Laššáka z kontrol v samospráve v Banskobystrickom a Žilinskom kraji.
Na dnešnom stretnutí s novinármi v Banskej Bystrici pri príležitosti Dňa otvorených dverí NKÚ SR uviedol, že od získania právomoci kontrolovať hospodárenie v samospráve v máji tohto roku, keď banskobystrickej expozitúre pribudlo 1300 subjektov, absolvovali kontrolu 15 z nich v uvedených krajoch. "Spadali do nich aj bystrický a žilinský VÚC, z ktorých každý hospodári s vyše 3 miliardami finančných prostriedkov, krajské mestá Banská Bystrica a Žilina, niekoľko okresných miest a dedín. Zamerali sme sa na príjmovú časť rozpočtu v štyroch obciach a nosnej dane - dane z nehnuteľnosti," spresnil Laššák. Zdôraznil, že doteraz nezistili prehrešky, o ktorých by museli informovať orgány činné v trestnom konaní.
Doplnil, že v ďalších obciach, kde kontrolovali aj príjmovú aj výdavkovú časť, bol problémom rozpočet nezostavený ako vyrovnaný. Okrem toho natrafili kontrolóri na nedostatky v oblasti vykonávania zmien rozpočtu aj vo VÚC, aj na úrovniach miest a dedín, využívania návratných zdrojov financovania, porušenia finančnej disciplíny, v oblasti účtovania o obstaranom dlhodobom hmotnom majetku a jeho technickom zhodnotení.
Expozitúra NKÚ SR v Banskej Bystrici, ktorá je najstaršou zo súčasných štyroch na Slovensku, má 29 zamestnancov. Z toho je 27 kontrolórov, z nich 18 vykonáva iba kontroly čerpania verejných financií v samospráve.
dc pa
Aktualizované 15:45