"Ide výlučne o nehospodárnosť, ktorá s politikou nemá nič spoločné," uvádza v stanovisku hovorca rezortu Michal Jurči, ktorý tým reaguje na dnešné vyhlásenie zamestnancov centra. Tí sa odvolanej riaditeľky zastávajú a žiadajú MS SR, aby pravdivo vysvetlilo, prečo s Kolíkovou ukončilo pracovný pomer.
"Právna pomoc má byť určená sociálne najslabším skupinám," konštatuje Jurči. Predchádzajúce vedenie podľa neho poskytlo v Bratislave slušné priestory, aké nemajú napríklad viacerí sudcovia Najvyššieho súdu SR. MS SR za priestory neplatilo žiadny nájom, iba energie. "Po pár mesiacoch od slávnostného otvorenia sa potichu presťahovali do vily v jednej z najlukratívnejších častí Bratislavy, kde je nájom bez energií 3,8 milióna korún ročne," upozorňuje. Dodáva, že do nových priestorov musel štát investovať stovky tisíc korún. Presné čísla budú známe už o pár dní, pretože dnes sa začal v Centre právnej pomoci audit na hospodárnosť. Jeden z bývalých zamestnancov pred svojím odchodom popodpisoval zmluvy na rôzne stavebné úpravy bez výberových konaní, upresňuje Jurči.
MS SR chce, aby bola bezplatná právna pomoc pre sociálne najslabších poskytovaná naďalej a v ešte širšom rozsahu. Chcú preto, aby pobočky vznikali najskôr v najchudobnejších regiónoch a krajoch - v Prešovskom, Rimavskej Sobote, Rožňave a v ďalších "hladových" dolinách a oblastiach. "Pani bývalá riaditeľka Kolíková presťahovala Centrum právnej pomoci nie bližšie k občanom, ale najmä bližšie k svojmu bydlisku," uzatvára Jurči.