Bratislava 18. decembra (ČTK) - Ministerstvo kultúry chce obnoviť sankcie za porušovanie zákona o štátnom jazyku. Slováci na jazykovo zmiešaných územiach sú totiž podľa neho často diskriminovaní. Píše sa to v materiáli, ktorým sa v stredu má zaoberať vláda. Opätovné zavedenie postihov, ktoré sa uplatňovali do roku 1999, však bude musieť schváliť vláda a následne aj parlament.
"Bez sankcií sa zákon o štátnom jazyku stáva len formálnou deklaráciou o potrebe ochrany štátneho jazyka bez akejkoľvek právnej sily," poznamenalo ministerstvo v materiáli. Od roku 1999, keď začali platiť pravidlá o používaní jazykov národnostných menšín, môže ministerstvo na porušovanie zákona o štátnom jazyku "hriešnikov" iba upozorniť. Dovtedy mohlo udeliť aj finančnú pokutu.
Viacerí Slováci sa ministerstvu údajne sťažovali, že im upierajú základné právo na informácie. Tie v niektorých obciach úrady poskytujú len tým, ktorí ovládajú jazyk národnostnej menšiny, tvrdí ministerstvo. Zákon o štátnom jazyku podľa ministerstva porušuje hlavne na južnom Slovensku, kde žije početná maďarská menšina.
Ministerstvo práve z tohto územia dostalo údajne mnoho podnetov na jazykovú diskrimináciu. Napríklad v Rohovciach pri Dunajskej Strede a Svätej Márii pri Trebišove obecné rozhlasy oznamy nevysielajú dvojjazyčne, ale iba v maďarčine, poznamenal úrad. Inde sú pamätné tabule a nápisy v maďarskom jazyku, ľudia sa sťažujú aj na plagáty a oznamy pre verejnosť v maďarčine.
Snahu o opätovné zavedenie pokút kritizuje poslankyňa Strany maďarskej koalície Agnes Biróová. "Budeme potom sankcionovať každú reštauráciu, aj v okolí ministerstva je ich mnoho, kde sú nápisy v anglickom, či nemeckom jazyku?" povedala ČTK bývalá štátna tajomníčka ministerstva kultúry. Spochybnila aj údajnú jazykovú diskrimináciu na zmiešaných územiach. Samotný zákon o štátnom jazyku vzhľadom k členstvu krajiny v EÚ označila za zastaraný a podľa nej by nemal vôbec platiť.
Opozičná SMK kritizuje súčasnú vládu už od jej vymenovania po júnových voľbách. Ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi vytýka hlavne to, že sa nezasadil o viac peňazí pre kultúru menšín. Oproti tohoročným 155 miliónov korún totiž na tento účel má ísť v roku 2007 len 80 miliónov korún. Podľa Maďariča však tohtoročný štátny rozpočet bol predvolebný, v predchádzajúcich rokoch šlo na menšiny v priemere 75 miliónov korún.
Martina Hilbertová boa