BRATISLAVA 18. decembra (SITA) - Náklady, ktoré sa odhadujú na zavedenie REACH (Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals), nie sú nadhodnotené. Vypočítali ich experti slovenského chemického priemyslu a dostupné výpočty podliehali profesionálnej oponentúre z ministerstva hospodárstva. Uvádza sa to v stanovisku Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR, ktoré tak odmieta kritiku združenia Priateľov Zeme. "Je záhadou ako dospeli Priatelia Zeme k tomu, že údaje týkajúce sa nákladov boli nadhodnotené, keď je nemožné ich presne vyčísliť. Považujeme za poľutovaniahodné, že bez doloženia akýchkoľvek vlastných výpočtov obvinili reprezentantov slovenského chemického priemyslu," uviedol v stanovisku generálny sekretár ZCHFP Štefan Petkanič. Podľa neho pri výpočtoch použili metodiku, ktorú uplatňujú aj ostatné krajiny.
Petkanič si myslí, že presnú sumu nevie nikto, stále ide len o kvalifikované odhady. Chemickí odborníci a zástupcovia príslušných štátnych inštitúcií tvorili komisiu, ktorá sa zaoberala nákladmi. Podľa Petkaniča patria medzi ne administratívne poplatky za registrácie a autorizácie látok, poplatky za testy, za vstupy do konzorcií, za správy o chemickej bezpečnosti, náklady na výskum pri náhrade nebezpečných látok a podobne. Celkovo má ísť o miliardy korún za niekoľko rokov. Petkanič tvrdí, že chemické firmy nie sú proti princípom REACH, výhrady majú voči tomu, že nové pravidlá prichádzajú v čase, keď konkurencieschopnosť európskeho chemického priemyslu podlieha tlakom zo strany ázijských a amerických výrobcov. "Považujeme za nutné upozorniť, že prijatý návrh bude znamenať nesmierny finančný a časový tlak na výrobcov, ktorí budú postavení pred časovo limitované podmienky na zmeny v technológiách, dodávateľoch a pred dodatočné náklady na spracovávanie plánov a štúdií, čo ďalej ich konkurencieschopnosť zníži," uviedol Petkanič. REACH sa podľa neho dotkne 1 500 slovenských subjektov.
Podľa novej legislatívy REACH chemické spoločnosti už nebudú môcť vyrábať alebo predávať chemikálie bez preskúšania ich bezpečnosti a nebezpečné chemikálie nebudú môcť byť autorizované, ak existuje ich bezpečnejšia náhrada. Systém REACH zavádza nový model, ktorý zakotvuje povinnosť registrácie, evaluácie a autorizácie chemikálií na európskej úrovni a kladie väčší dôraz na zisťovanie dopadov chemikálií na zdravie a životné prostredie. Európsky parlament schválil novú úpravu 13. decembra.