Podnikateľ Jozef Majský obžalovaný z tunelovania skrachovaných nebankových spoločností BMG a Horizont zostane aj naďalej vo väzbe. Najvyšší súd dnes totiž zamietol jeho sťažnosť voči rozhodnutiu Špeciálneho súdu, ktorý ho poslal do väzby na začiatku decembra.
Špeciálny súd zdôvodnil väzbu tým, že obžalovaného je možné vziať do väzby, ak sa nezdržiava na adrese, ktorú uviedol orgánom činným v trestnom konaní a vyhýba sa trestnému konaniu.
Najvyšší súd dnes zamietol aj Majského sťažnosť voči 50-tisícovej pokute, ktorú mu nedávno udelil Špeciálny súd za to, že neprišiel na pojednávanie a riadne sa neospravedlnil. Rovnako súd neuznal aj námietku zaujatosti voči predsedovi senátu Špeciálneho súdu. To podľa hovorkyne Špeciálneho súdu Kataríny Kudjákovej znamená, že proces bude môcť pokračovať. Pojednávanie je vytýčené na 15. januára.
Podnikateľa zadržala polícia vo štvrtok 30. novembra okolo 18.00 h v obci Obyce v okrese Zlaté Moravce, odkiaľ ho policajná jednotka eskortovala do Bratislavy. Predchádzalo tomu vyhlásenie celoštátneho pátrania po jeho osobe na základe zatýkacieho príkazu Špeciálneho súdu.
Jozef Majský sa podľa jeho advokáta Petra Filipa zdržiaval v Obyciach od svojho prepustenia z liečenia v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Vyhlásenie celoštátneho pátrania preto považuje za nedorozumenie. "Listom z 24. novembra som Špeciálnemu súdu oznámil miesto pobytu môjho klienta v čase jeho domáceho liečenia," uviedol Filip pre TASR. Dôvodom vydania zatykača môže byť podľa neho skratové konanie súdu v čase mediálneho tlaku.
Polícia zatkla Majského po prvý raz v októbri 2002. Po prepustení z väzby ho zadržali v januári nasledujúceho roka v Česku. Vo väzobnej cele zostal s malou prestávkou až do augusta 2004, keď ho generálny prokurátor Dobroslav Trnka prepustil na slobodu. Majský potom nechodil na súdne pojednávania pre údajné problémy so srdcom.
Jozef Majský je obžalovaný z trestných činov podvodu a založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Podnikateľ, ktorému v 90. rokoch patrilo viacero veľkých firiem aj slovenských médií, podľa obžaloby spolu s Patrikom Pachingerom a Dávidom Brtvom nezákonne vybral zo skrachovaných nebankových spoločností asi 800 miliónov korún, za čo im hrozí 15 rokov väzenia. Podľa obžaloby mali prevádzať a započítavať rôzne pohľadávky a vyberať zo spoločností finančné prostriedky. Jozef Majský celú činnosť koordinoval. Práve on dal pokyn, aby vo februári 2002 zavreli pobočky B.M.G. a Horizontu pod zámienkou auditu. V skutočnosti však zozbierali finančné prostriedky a previedli ich do Košíc. Hrozí im až 15-ročné väzenie. Rozsudok nad majiteľmi nebankových subjektov Vladimírom Frunim a Mariánom Šebeščákom spoločníkmi vynesie Špeciálny súd v inom procese možno v prvej tretine januára.
aktualizované 11:33
Autor: zh

Beata
Balogová
