Bratislava 19. decembra (ČTK) - Podnikateľ Jozef Majský obžalovaný z tunelovania skrachovaných nebankových spoločností BMG a Horizont zostane aj naďalej vo väzbe. Najvyšší súd dnes totiž zamietol jeho sťažnosť voči rozhodnutiu Špeciálneho súdu, ktorý ho poslal do väzby na prelome novembra a decembra. ČTK to povedala vedúca kancelárie predsedu Najvyššieho súdu Eva Rupcová. Majského advokát Peter Filip reagoval, že vzatie podnikateľa do väzby bolo nezákonné.
Podnikateľ je za mrežami od konca novembra. Špeciálny súd ho nechal zatknúť po tom, čo sa údajne nezdržiaval na bratislavskej adrese, ktorú uviedol úradom. "Dôvody väzby podľa Najvyššieho súdu naďalej trvajú," povedala ČTK Rupcová.
Majského advokát napríklad zvažuje, že ministrovi spravodlivosti dá podnet na podanie dovolania. V Majského sťažnosti proti väzbe boli podľa Filipa viaceré dôvody, ktoré dokazovali, že rozhodnutie Špeciálneho súdu bolo protizákonné. Súd viac ako dva a pol roka vedel, že Majský sa zdržiava aj vo svojom horskom sídle v Obyciach pri Zlatých Moravciach, kde ho policajti nakoniec zatkli, dodal advokát.
"Rozhodnutie o vzatí Majského do väzby bolo výsledkom skratového konania pod tlakom médií," tvrdil Filip pred novinármi. Viaceré médiá totiž krátko pred jeho zatknutím vraj naznačovali, že Majský sa zámerne vyhýba pojednávaniam a údajné zdravotné problémy využíva iba ako zámienku. Filip dodal, že Majský je vážne chorý a jeho pobyt vo väzbe môže mať na jeho zdravie vážne následky.
Špeciálny súd, ktorý dal Majského zatknúť, sa od svojho vzniku v roku 2004 zaoberá najmä korupciou a prípadmi organizovanej kriminality. Súčasný minister spravodlivosti Štefan Harabin ho považuje za protiústavný a navrhol ho zrušiť. Za jeho zachovanie sa však vyslovil premiér Robert Fico. "Špeciálny súd nemá žiadne opodstatnenie v demokratickom a právnom štáte," tvrdí Filip.
Polícia zatkla Majského po prvý raz v októbri 2002. Po prepustení z väzby ho zadržali v januári nasledujúceho roka v Česku. Vo väzobnej cele zostal s malou prestávkou až do augusta 2004, keď ho generálny prokurátor Dobroslav Trnka prepustil na slobodu. Majský potom nechodil na súdne pojednávania pre údajné problémy so srdcom.
Najvyšší súd dnes zamietol aj Majského sťažnosť voči 50-tisícovej pokute, ktorú mu nedávno udelil Špeciálny súd za to, že neprišiel na pojednávanie a riadne sa neospravedlnil. Rovnako súd neuznal ani námietku zaujatosti voči predsedovi senátu Špeciálneho súdu. To podľa hovorkyne Špeciálneho súdu Kataríny Kudjákovej znamená, že proces bude môcť pokračovať. Pojednávanie je vytýčené na 15. januára.
Podnikateľ, ktorému v 90. rokoch patrilo viacero veľkých firiem aj slovenských médií, podľa obžaloby spolu s Patrikom Pachingerom a Dávidom Brtvom nezákonne vybral zo skrachovaných nebankových spoločností asi 800 miliónov korún, za čo im hrozí 15 rokov väzenia. Rozsudok nad majiteľmi nebankových subjektov Vladimírom Frunim a Mariánom Šebeščákom spoločníkmi vynesie Špeciálny súd v inom procese možno v prvej tretine januára.