Vláda by mala v nadchádzajúcom období schváliť návrh, ktorý by do zákona o štátnom jazyku opätovne vrátil sankcie za jeho porušovanie. Opatrenia na zlepšenie situácie vypracuje ministerstvo kultúry do konca januára, zatiaľ konkrétnu predstavu nemá.
Podľa Ministerstva kultúry SR dochádza k sústavnému porušovaniu zákona o štátnom jazyku, pričom sú najviac diskriminovaní slovenskí občania na jazykovo zmiešanom území, keďže sa im mnohokrát upiera základné právo na informácie. Uvádza sa to v informácii k realizácii koncepcie starostlivosti o štátny jazyk, ktorú dnes vzal kabinet na vedomie.
"Považujem za nesprávne, ak sa občan Slovenskej republiky nemôže dočítať informáciu vo svojom jazyku," povedal minister. "Ak je niekde tabuľa len v maďarskom jazyku a chceme vymáhať nápravu, musíme ju vymáhať formou pokuty," dodal. Od roku 1999 totiž zákon nápravu týchto problémov nezaručuje.
"K porušovaniu zákona o štátnom jazyku dochádzalo najčastejšie pri vysielaní obecného rozhlasu v obciach na jazykovo zmiešanom území južného Slovenska, pri umiestňovaní pamätných tabúľ a nápisov, a pri propagácii a realizácii niektorých kultúrnych podujatí," konštatuje materiál. Podľa rezortu kultúry v niektorých obciach poskytujú orgány verejnej správy často informácie len tým obyvateľom, ktorí ovládajú jazyk národnostnej menšiny.
Napríklad v Rohovciach pri Dunajskej Strede a Svätej Márii pri Trebišove obecné rozhlasy oznamy nevysielajú dvojjazyčne, ale iba v maďarčine, píše ministerstvo v materiáli. Inde sú pamätné tabule a nápisy v maďarskom jazyku, ľudia sa sťažujú aj na plagáty a oznamy pre verejnosť v maďarčine.
"Nemožnosť sankcionovať porušenia zákona otvorila priestor pre nekontrolovateľný nárast protiprávneho konania a často vedomého nerešpektovania ustanovení zákona o štátnom jazyku," uvádza sa v informácii.
Minister kultúry Marek Maďarič preto zadal vecne príslušnej rezortnej sekcii, aby do konca januára 2007 pripravila prvý návrh takýchto opatrení. "Ak z nich vyplynie potreba novelizovať zákon o štátnom jazyku, tak následne začneme na tejto novelizácii pracovať. V tejto chvíli nie je jasný rozsah, ani kvalita týchto opatrení, ale v žiadnom prípade by nemalo dôjsť k tomu, čo sa často skloňuje, že by sa mala zaviesť akási jazyková polícia," uviedol minister pre novinárov. Zároveň dodal, že akékoľvek opatrenia nemôžu ísť na úkor práv národnostných menšín v jazykovej oblasti.
Opätovné zavedenie finančných sankcií, ktoré sa uplatňovali do roku 1999, by musela schváliť vláda a následne aj parlament. Či im ministerstvo novelu zákona predloží, ešte jasné nie je.
Na otázku, či by s trestom za porušovanie zákona o štátnom jazyku súhlasili koaliční partneri, Maďarič povedal, že je to zakotvené v programovom vyhlásení vlády. "Je tam veta, že vláda bude dbať na ochranu slovenčiny," podotkol minister, ktorý zároveň ubezpečuje, že nezavedie jazykovú políciu a nové opatrenia nebudú na úkor jazykových menšín.
Materiál zároveň za žiaduce označuje, aby sa na ústredných orgánoch štátnej správy dôslednejšie vyžadovalo dodržiavanie spisovnej normy slovenského jazyka. "Overovanie znalosti spisovnej normy by malo byť samozrejmou súčasťou v procese výberového konania na štátnozamestnanecké miesta." Požiadavka jazykovej správnosti slovenských textov by nemala chýbať ani pri uzatváraní zmlúv s prekladateľskými agentúrami a mala by byť jednou z podmienok pri výbere subjektov, ktoré ponúkajú služby v oblasti vzdelávania štátnych zamestnancov.
Snaha o opätovné zavedenie pokút pobúrila opozičnú Stranu maďarskej koalície. "Budeme potom sankcionovať každú reštauráciu, kde sú nápisy v anglickom či nemeckom jazyku?" povedala ČTK skôr jej poslankyňa Ágnes Biróová.
Bývalá štátna tajomníčka ministerstva kultúry pochybuje aj o údajnej jazykovej diskriminácii na zmiešaných územiach. Samotný zákon o štátnom jazyku by podľa nej nemal vôbec platiť, keďže je Slovensko členom jazykovo zmiešanej EÚ.
Opozičná SMK kritizuje súčasnú vládu už od jej vymenovania po júnových voľbách. Ministrovi Maďaričovi vytýka hlavne nízku podporu kultúry menšín. Oproti tohoročným 155 miliónom korún totiž v roku 2007 dostanú 80 miliónov korún. Podľa Maďariča však tohtoročný štátny rozpočet bol predvolebný, v predchádzajúcich rokoch šlo na menšiny v priemere 75 miliónov korún.
aktualizované 16:45
Autor: zh

Beata
Balogová
