Rozhodnutie Európskej komisie k Národnému alokačnému plánu II, ktorým sa kvóty emisií kysličníka uhličitého pre Slovensko znížili až o 26 %, nezohľadňuje naše aktuálne potreby.
Na pondelkovom rokovaní Rady Európskej únie (EÚ) pre životné prostredie v Bruseli to vo svojom vystúpení deklarovala slovenská delegácia, vedená štátnym tajomníkom Ministerstva životného prostredia SR Jaroslavom Jadušom. V tlačovej správe o tom médiá informoval hovorca MŽP Peter Višváder. Slovensko si riadne plní záväzky vyplývajúce z Kjótskeho protokolu. V súčasnosti však HDP na obyvateľa SR predstavuje menej ako 50 % priemeru starých členských krajín únie, preto Slovensko nesúhlasí s uplatňovaním rovnakého postupu zo strany Komisie na všetky krajiny EÚ, píše sa v tlačovej správe.
Slovensko si uvedomuje, že EÚ je lídrom v medzinárodných rokovaniach v boji s klimatickými zmenami. Zmena klímy je však globálny problém a vyžaduje si globálnu akciu. Súčasný stav nie je možné zmeniť bez účasti krajín s vysokým podielom na produkcii skleníkových plynov, ktoré zatiaľ nepodpísali Kjótsky protokol, ako sú USA, Austrália. Rovnako je potrebné, aby k obmedzovaniu emisií dochádzalo aj v rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách, akými sú napr. Čína, India, Brazília. Snahou je pritiahnuť do rokovaní krajiny celého sveta a dospieť ku globálnej dohode do roku 2009, uvádza sa v správe.
Vláda Roberta Fica zvažuje žalobu na Európsku komisiu (EK), pokiaľ Slovensku nezmení kvótu na emisie oxidu uhličitého.
Novinárom to po rokovaní kabinetu povedal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Komisia koncom novembra Slovensku znížila kvótu o štvrtinu na 30,9 milióna ton, čo však podľa vlády nezodpovedá rozvoju priemyslu v krajine. Zároveň by to údajne mohlo ohroziť aj zahraničné investície.
Bratislava pôvodne komisiu požiadala o pridelenie emisných kvót skleníkových plynov v objeme asi 40 miliónov ton za rok. EK však tento návrh odmietla. Ministerstvo hospodárstva preto chce pripraviť materiál, kde vláda svoju požiadavku komisii odôvodní, súbežne bude ministerstvo spravodlivosti pripravovať žalobu.
Pokles kvót by sa mohol odraziť aj na strate záujmu zahraničných firiem o investície na Slovensku. "Mohol by to byť jeden z dôvodov, prečo by sa investori otočili od Slovenska niekde do inej destinácie. Zdá sa nám to dosť diskriminačné," poznamenal Jahnátek.
Plánmi na zníženie emisií EÚ bojuje proti globálnemu otepľovaniu. Podľa národných alokačných plánov EK rozhodne, koľko CO2 môžu vybrané podniky v rokoch 2008 až 2012 vypustiť. Pokiaľ im tento prídel nestačí, musia si na európskom trhu dodatočné povolenia na emisie CO2 dokúpiť. Predávať ich môžu naopak podniky, ktoré povolenia nevyčerpajú.
aktualizované 17:15
Autor: zh

Beata
Balogová
