PREŠOV 21. decembra (SITA) - Krajské múzeum v Prešove láka svojich návštevníkov dvoma výstavami s tematikou Vianoc. Narodil sa Pán, neba, zeme kráľ... je názvom jednej z nich, ďalšiu kurátorka Terézia Krafčíková nazvala Proroku, proroku, príď mi toho roku...
V prvej z výstavných miestností návštevník nájde prestretý stôl s typickými vianočnými jedlami. Na gazdovskom stole muselo byť na Viliu, ako sa Vianoce na Šariši volajú, všetko, čo sa na poli počas roka dopestovalo. Fazuľa, mak, bobačky z domácej múky, orechy, jablká, sušené slivky, šošovica. Žiadny vyprážaný kapor s majonézovým šalátom sa nepodával. Pod stolom nechýbala reťaz, aby rodina bola súdržná, sekera, ktorej sa bolo potrebné dotknúť, aby človek mal také pevné zdravie ako železo a slama - symbol narodenia Ježiša. To všetko v múzeu za jediným stolom návštevník skutočne nájde. Je tu tiež štylizovaný kostol a postavy v šarišskom kroji. K Vianociam vždy patril betlehem. V múzeu vystavujú hneď traja rezbári - Pavol Šarišský, Marek Mikuš a Ján Bencúr, ktorý svojim figúrkam dal regionálne znaky. Bencúr pre agentúru SITA uviedol, že najradšej má drevo lipové, ktoré je preňho „božským materiálom“. To potom podľa námetu dotvára drevom bukovým, slivkovým, orechovým a jelšou. Druh dreva, jeho tvar a veľkosť rozhodnú o námete, ktorý iba dotvorí. Okrem dreva použil na výrobu betlehemov aj kravské rohy. V Krajskom múzeu sú aj vianočné stromčeky, ktoré zdobia Bencúrove miniatúry pracovných predmetov, ktoré nemohli chýbať na žiadnom gazdovstve. Na vetvičkách visí pílka, kladivo, krosná, brány, pluh, vedro, hrebeň na vlnu ale aj sánky či lyže.
V múzeu je tiež inštalovaná výstava fotografií z obcí, kde folklór ešte celkom nevymrel, z Hanigoviec, Jakubován, Kriván či Jakubán. Je na nich zachytené chodenie s jasličkami, s hviezdou, s Dorotou či stavanie kríža z ľadu - z obcí Hanigovce, Jakubovany, Krivany, Jakubany.
Obidve výstavy potrvajú do konca januára 2007.