Banská Bystrica 21. decembra (ČTK) - Jeden z údajných šéfov slovenského podsvetia Mikuláš Černák má šancu, že sa dostane na slobodu. Podľa dnešného verdiktu banskobystrického okresného súdu by ho mali prepustiť z väzby. Černák, ktorého obvinili z niekoľkých vrážd, však musí počkať na stanovisko krajského súdu. Prokurátorka totiž podala voči dnešnému rozhodnutiu nižšieho súdu sťažnosť.
Súd dnes rozhodoval, či prijme obžalobu v prípade vraždy iného člena podsvetia Imricha Oláha a podnikateľa Mariana Karcela. Obžalobu Černáka súd neprijal a prípad vrátil na došetrenie. Odvolal sa pritom na zásadu špeciality, podľa ktorej mohli Černáka ako osoby vydanú zo zahraničia stíhať iba pre trestný čin, pre ktorý bol vydaný. Dôkazy proti Černákovi tak podľa sudcu neboli získané zákonným spôsobom.
Zásada špeciality súvisí s Černákovým útekom do Česka, kde ho začiatkom roku 2003 zatkli tamojšie úrady a neskôr vydali späť na Slovensko. Podľa tejto zásady mala slovenská prokuratúra dostať súhlas na jeho stíhanie od českej justície. Generálna prokuratúra však o súhlas českých úradov na jeseň nepožiadala. Podľa vtedajších vyjadrení prokuratúry nebolo zrejmé, či tak musí urobiť.
Proti dnešnému rozhodnutiu súdu podal sťažnosť aj Černák. Podľa jeho obhajcu Ľubomíra Samuela mal súd rozhodnúť o zastavení trestného stíhania. Krajský súd bude o sťažnostiach pravdepodobne rozhodovať na prelome decembra a januára.
Do väzby sa Černák dostal v októbri hneď po tom, ako mu skončil osemapolročný trest za vydieranie. Krátko predtým vyviazol pred Okresným súdom v Prešove z obžaloby z vraždy člena konkurenčného gangu Petra Klešča. Polícia však medzičasom Černáka obvinila z vraždy Jozefa Filipa zo Spiša a rituálnej vraždy bývalého policajta Gustáva Slivenského.
Vo väzbe musí podľa dnešného rozhodnutia súdu zostať Černákov švagor Jozef M., ktorý bol obžalovaný v prípade vraždy Karcela. Ďalším obžalovaným v tomto prípade je aj Černákov bývalý advokát Daniel M. Ten už čelí na Špeciálnom súde v Pezinku obžalobe z úplatku. Karcela, ktorý bol kľúčovým svedkom v jednom z procesov proti Černákovi, zastrelili v júni 2000.
V prípade vraždy Oláha obžalovali tiež Černákovho spolupracovníka Slavomíra S. a nebohého Karola Szatmáriho. Voči Szatmárimu však sudca v októbri zastavil trestné stíhanie, lebo začiatkom roku zomrel. Oláha pôvodne obvinili z vraždy Róberta Remiáša, ktorý bol spojkou so svedkom únosu syna bývalého prezidenta Michala Kováča do cudziny v roku 1995 Oskarom Fegyveresom. Prokuratúra začiatkom septembra trestné stíhanie zastavila, lebo sa podľa nej preukázala Oláhova nevina. Telo Oláha našli vlani na jeseň pri obci Hrochoť na strednom Slovensku.
Prokuratúra nemá informácie o dôvodoch prepustenia Mikuláša Č.
Stanovisko Generálnej prokuratúry SR k dnešnému rozhodnutiu Senátu Okresného súdu v Banskej Bystrici o prepustení Mikuláša Č. z väzby na slobodu
Generálna prokuratúra (GP) SR nemá presné informácie o dôvodoch prepustenia obvineného Mikuláša Č. z väzby na slobodu, pretože prokuratúre doteraz nedoručili príslušné uznesenie. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová, dozorová prokurátorka priamo na verejnom zasadnutí podala proti rozhodnutiu Okresného súdu v Banskej Bystrici sťažnosť. Zo stanoviska GP SR ďalej vyplýva, že prokuratúra zotrváva na stanovisku, že v tejto trestnej veci nebolo potrebné aplikovať zásadu špeciality, nakoľko Mikuláša Č. vydala Česká republika iba na výkon zvyšku trestu odňatia slobody po predčasnom a nezákonnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody. Zásadu špeciality by bolo treba dodržať vtedy, ak by bol Mikuláš Č. vydaný justičnými orgánmi ČR na Slovensko na trestné stíhanie pre konkrétny skutok a nie na výkon zvyšku trestu odňatia slobody.
Ako sa ďalej uvádza v stanovisku GP SR, prokuratúra je presvedčená, že iný výklad ustanovení právnych noriem upravujúcich zásadu špeciality by znamenal absolútny zásah do trestnej jurisdikcie Slovenskej republiky a teda by určitým spôsobom narušil jej suverenitu. Policajné orgány aj prokuratúra konali v trestnej veci Mikuláša Č. v súlade so zákonom, keď zásadu špeciality neaplikovali. GP SR zároveň s prekvapením vzala na vedomie, že ten istý súd 24. októbra v rozhodnutí o obžalobách podaných na obvineného Mikuláša Č. a spol. konštatoval, že v tejto veci neplatí zásada špeciality a preto neexistuje prekážka pre vzatie Mikuláša Č. do väzby a jeho trestné stíhanie v SR a o necelé dva mesiace, dnes 21. decembra, prijal diametrálne odlišné stanovisko a aj rozhodnutie, dodáva sa v stanovisku.
Aktualizované 17:25
Autor: mv, emb

Beata
Balogová
