SME

Definitívne: Na území Vysokých Tatier sa nebude ťažiť

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR definitívne rozhodlo o odvolaní Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u proti rozhodnutiu Krajskému úradu životného prostredia (KÚŽP) v ...

(Zdroj: TASR - Jozef Ďurník (ilustračné))

Ministerstvo životného prostredia potvrdilo, že lesníci oprávnene nedostali výnimku na ťažbu dreva v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku (TANAP) po veternej kalamite v novembri 2004. ČTK o tom dnes informoval Juraj Švajda zo Štátnej ochrany prírody. Vyvrcholil tak dlhodobý spor medzi podnikom Štátne lesy TANAP a ekológmi zo správy národného parku o postup v kalamitnej oblasti s najvyšším stupňom ochrany prírody.

Výnimka sa týkala aj rušenia pokoja a ticha v piatom stupni ochrany v národnej prírodnej rezervácii na území Vysokých Tatier. Voči rozhodnutiu MŽP sa nemožno odvolať. Podľa rezortu životného prostredia ŠL TANAP-u robili zbytočné prieťahy v konaní, keď poskytovali nejasné a neúplné odpovede na výzvy KÚŽP. V stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol Juraj Švajda zo Štátnej ochrany prírody, sa píše, že MŽP uviedlo, že dokumentácia je pre odvolateľa verejne prístupná a nič mu nebránilo sa s ňou oboznámiť.

Ministerstvo posudzovalo dovolanie Štátnych lesov TANAP voči rozhodnutiu Krajského úradu životného prostredia v Prešove, ktorý vychádzal zo stanoviska Správy TANAP. Rozhodnutie ministerstva, ktoré sa postavilo na stranu ochranárov, podľa Švajdu padlo už začiatkom decembra, v týchto dňoch by malo vstúpiť do platnosti. Voči tomuto rozhodnutiu sa nedá odvolať.

Zatiaľ čo lesníci tvrdili, že vyčistením lesa od kalamitného dreva zabráni rozšíreniu lykožrúta, ochranári sa zásahu bránili. K ich názoru sa priklonilo aj ministerstvo, podľa ktorého by ťažba zásadne zmenila prostredie pre rastliny a živočíchov v dolinách.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Švajdu, po spracovaní drevnej hmoty po veternej kalamite dôjde k zásadným zmenám hydrického a bioklimatického režimu, chemizmus prostredia bude takisto ovplyvnený čo dokazujú aj viaceré výskumy z oblasti ekológie a hydrológie lesa. "Z toho dôvodu je z hľadiska ochrany biotopov a biotopov druhov dôležité ponechať spadnuté drevo na ploche," uviedol Švajda.

Podľa odôvodnenia MŽP veterná kalamita v Tichej a Kôprovej doline spôsobila v novembri 2004 na výmere 218 ha stratu na mimoprodukčných funkciách lesa v sume 485 miliónov korún. Stratu nie je možné pripísať konkrétnemu subjektu, pretože ide o dôsledok mimoriadnej klimatickej epizódy. "Práve spracovaním kalamity môže dôjsť k ďalším funkčným ujmám na lesných ekosystémoch a v tomto kontexte je možné určiť aj zodpovedný subjekt," dodal Švajda.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho finančné vyčíslenie ujmy na lesných ekosystémoch mnohonásobne prevyšuje hodnotu drevnej hmoty. "Rozhodujúce je práve porovnanie funkčnej ujmy v dôsledku mimoriadnej klimatickej epizódy so vzniknutou finančnou ujmou v dôsledku spracovania kalamity," uzavrel Švajda.

Podobne ministerstvo zamietlo aj odvolanie urbárnikov, teda spolumajiteľov lesov z Východnej voči nepovoleniu ťažby v Tichej doline. V tomto prípade ministerstvo zdôraznilo, že v auguste tohto roku skončilo obdobie, kedy mohla asanácia v lese výrazne znížiť premnoženie podkôrneho hmyzu v dolinách.

aktualizované 11:05

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 614
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 107
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 116
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 635
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 256
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 295
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 158
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu