Ministerstvo životného prostredia potvrdilo, že lesníci oprávnene nedostali výnimku na ťažbu dreva v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku (TANAP) po veternej kalamite v novembri 2004. ČTK o tom dnes informoval Juraj Švajda zo Štátnej ochrany prírody. Vyvrcholil tak dlhodobý spor medzi podnikom Štátne lesy TANAP a ekológmi zo správy národného parku o postup v kalamitnej oblasti s najvyšším stupňom ochrany prírody.
Výnimka sa týkala aj rušenia pokoja a ticha v piatom stupni ochrany v národnej prírodnej rezervácii na území Vysokých Tatier. Voči rozhodnutiu MŽP sa nemožno odvolať. Podľa rezortu životného prostredia ŠL TANAP-u robili zbytočné prieťahy v konaní, keď poskytovali nejasné a neúplné odpovede na výzvy KÚŽP. V stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol Juraj Švajda zo Štátnej ochrany prírody, sa píše, že MŽP uviedlo, že dokumentácia je pre odvolateľa verejne prístupná a nič mu nebránilo sa s ňou oboznámiť.
Ministerstvo posudzovalo dovolanie Štátnych lesov TANAP voči rozhodnutiu Krajského úradu životného prostredia v Prešove, ktorý vychádzal zo stanoviska Správy TANAP. Rozhodnutie ministerstva, ktoré sa postavilo na stranu ochranárov, podľa Švajdu padlo už začiatkom decembra, v týchto dňoch by malo vstúpiť do platnosti. Voči tomuto rozhodnutiu sa nedá odvolať.
Zatiaľ čo lesníci tvrdili, že vyčistením lesa od kalamitného dreva zabráni rozšíreniu lykožrúta, ochranári sa zásahu bránili. K ich názoru sa priklonilo aj ministerstvo, podľa ktorého by ťažba zásadne zmenila prostredie pre rastliny a živočíchov v dolinách.
Podľa Švajdu, po spracovaní drevnej hmoty po veternej kalamite dôjde k zásadným zmenám hydrického a bioklimatického režimu, chemizmus prostredia bude takisto ovplyvnený čo dokazujú aj viaceré výskumy z oblasti ekológie a hydrológie lesa. "Z toho dôvodu je z hľadiska ochrany biotopov a biotopov druhov dôležité ponechať spadnuté drevo na ploche," uviedol Švajda.
Podľa odôvodnenia MŽP veterná kalamita v Tichej a Kôprovej doline spôsobila v novembri 2004 na výmere 218 ha stratu na mimoprodukčných funkciách lesa v sume 485 miliónov korún. Stratu nie je možné pripísať konkrétnemu subjektu, pretože ide o dôsledok mimoriadnej klimatickej epizódy. "Práve spracovaním kalamity môže dôjsť k ďalším funkčným ujmám na lesných ekosystémoch a v tomto kontexte je možné určiť aj zodpovedný subjekt," dodal Švajda.
Podľa neho finančné vyčíslenie ujmy na lesných ekosystémoch mnohonásobne prevyšuje hodnotu drevnej hmoty. "Rozhodujúce je práve porovnanie funkčnej ujmy v dôsledku mimoriadnej klimatickej epizódy so vzniknutou finančnou ujmou v dôsledku spracovania kalamity," uzavrel Švajda.
Podobne ministerstvo zamietlo aj odvolanie urbárnikov, teda spolumajiteľov lesov z Východnej voči nepovoleniu ťažby v Tichej doline. V tomto prípade ministerstvo zdôraznilo, že v auguste tohto roku skončilo obdobie, kedy mohla asanácia v lese výrazne znížiť premnoženie podkôrneho hmyzu v dolinách.
aktualizované 11:05
Autor: zh

Beata
Balogová
