výročia postavenia budovy divadla. Okrem vystúpenia hercov pod režijným vedením Jána Sládečka je pripravený aj slávnostný program a prezentácia príležitostnej poštovej pečiatky.
Trnavské divadlo patrí medzi najstaršie divadelné budovy v strednej Európe. Ako hlása latinský nápis na jeho priečelí, bolo postavené z prostriedkov mesta a jeho obyvateľov. Prvé predstavenie sa konalo 26. decembra 1831. Podľa dobových dokumentov pravdepodobne preto, že išlo o mimoriadne významnú udalosť, magistrát povolil predstavenie v druhý sviatok vianočný, hoci pre celú rakúsko-uhorskú monarchiu platil na tento deň zákaz vystupovať. Program "prvého večera divadla kráľovského slobodného mesta Trnava" tvoril prológ a dvojdejstvová Baboova veselohra Pulz. Hercov sprevádzal neveľký orchester. Hralo sa v nemčine. To trvalo až do roku 1868, keď Slováci v Trnave, medzi nimi i Ján Palárik, vystúpili na obranu potreby hrania v slovenskom jazyku. V januári 1869 odohrali trnavskí ochotníci svoje prvé predstavenie. V divadle sa potom striedali divadelné spoločnosti rôznych úrovní.
Zlom nastal až takmer o sto rokov neskôr, v roku 1960, keď v Trnave vzniklo profesionálne Krajové divadlo s vtedy začínajúcimi Leopoldom Haverlom, Karolom Strážnickým a mnohými, dnes už nestormi slovenského divadelníctva. Od roku 1974 ustanovili v Trnave Divadlo pre deti a mládež, neskôr premenované na Trnavské divadlo a teraz Divadlo Jána Palárika. S ním sa spájajú mená režisérov Blahoslav Uhlár, Juraj Nvota, hercov ako Vladimír Jedľovský, Jaroslav Filip, Peter Šimun, Vladimír Oktávec, Anna Šišková, Ján Topľanský, Marián Geišberg, Štefan Kožka i mená hercov a tvorcov mladšej generácie. Divadlo Jána Palárika v súčasnosti píše svoju 33. sezónu a doposiaľ uviedlo 197 premiér. Poslednou je Palárikovo Inkognito z 24. novembra 2006.