TRENČÍN 26. decembra (SITA) – Primátor Trenčína Branislav Celler ostal v šoku po tom, čo sa dozvedel, že Trenčiansky samosprávny kraj (TNSK) pravdepodobne nezíska desiatky miliónov korún z tzv. nórskych fondov na obnovu južného opevnenia Trenčianskeho hradu. Povedal to v rozhovore pre agentúru SITA. Hrad je najvýznamnejšou pamiatkou historického Trenčína a asi najväčším lákadlom pre turistov, no nepatrí mestu, ale od roku 2002 samosprávnemu kraju. Bez obnovy opevnenia je tiež otázne, či má mesto postaviť plánovaný zubačkový výťah na hrad. Ten má vyústiť v čerešňovom sade v lesoparku Brezina vedľa hradu. Neúspešný projekt počíta práve so sprístupnením pamiatky cez južné opevnenie od lesoparku Brezina. Výťah, ktorého výstavba by si vyžiadala cez 70 miliónov korún, by tak ľudí vyvážal akurát do lesa. Celler navrhol spoluprácu pri získavaní "klasických“ európskych fondov na obnovu pamiatky, pretože výťah chce mesto financovať práve z prostriedkov, ktoré Slovensko získa v rokoch 2007 až 2013.
Samosprávny kraj vypracoval projekt v hodnote 1,9 milióna eur a podal si žiadosť o tzv. nórske fondy. Nórsko totiž ako nečlen európskej únie musí za prístup na trh únie platiť značné finančné prostriedky, ktorých časť putuje aj na Slovensko. Úrad vlády SR však neodporučil projekt postúpiť ďalej nórskej strane. Pre SITA to ešte 13. decembra uviedol predseda TNSK Pavol Sedláček. Podľa jeho slov sa voči rozhodnutiu Hodnotiacej komisie na posudzovanie projektov financovaných zo zdrojov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) odvolajú, pretože nórska strana prisľúbila podporu projektu. Podľa Sedláčka však tým, že komisia pod sekciou úradu vlády, ktorú má na starosti podpredseda Dušan Čaplovič, tento projekt neodporučila, nórska strana o ňom nemôže rozhodovať. O konečnom pridelení prostriedkov rozhodne Výbor pre finančný mechanizmus EHP.
Komisia sa mala v sekcii kultúrne dedičstvo zaoberať 40 žiadosťami, z nich vybrala päť na posúdenie. Podľa informácií agentúry SITA Úrad vlády SR odporučil projekty: Slovenská digitálna knižnica - detašované pracovisko SNK, Vrútky, Rekonštrukcia vily Alica v Starom Smokovci, Prezentačné centrum kultúrneho dedičstva GEMER – MALOHONT, Generálne opravy šindľových krytín na objektoch ľudovej architektúry v Múzeu slovenskej dediny a Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky, Sobášneho paláca v Bytči v horizonte rokov 2007 – 2009. Trenčiansky hrad skončil na 14.
"Komunikovali sme s nórskou stranou, ktorú sme požiadali o podporu. Mám sa stretnúť aj s pánom Čaplovičom. Nórska strana má totiž o náš projekt eminentný záujem a pokúsime sa ešte odvolať, aby bol posunutý na posúdenie," uviedol Sedláček. TNSK podľa jeho slov každoročne vyčleňuje niekoľko miliónov, tie však stačia iba na najnutnejšie opravy. "Treba zlikvidovať modernizačný dlh, radšej naraz zrekonštruovať, ako len lepiť," povedal.
"Obnova južného opevnenia je prvou etapou celkovej revitalizácie hradu, ktorá je odhadnutá na 800 miliónov korún. V budúcoročnom rozpočte samospráva vyčlenila 6,5 milióna korún na sanáciu hradných múrov a päť miliónov na opravu poškodenej hospodárskej budovy na hornom hrade. TNSK môže projekt podať opäť, a to do marca 2007.
pu;rc;fa