Bratislava 27. decembra (TASR) - Najvyšší súd SR v priebehu roku 2006 prvýkrát zakázal politickú stranu, uzavrel proces s masovým vrahom Henrichom Masárom, ukončil najdlhšiu kauzu v slovenskej histórií - prípad vraždy medičky Ľudmily Cervanovej a odsúdil páchateľov kyselinárskych vrážd.
Slovenskú pospolitosť-národnú stranu rozpustil NS SR 1. marca 2006, pretože vo svojom ľudovom programe podmieňovala účasť občanov na voľbách do NR SR v registrácii v jednom zo stavov. Podľa senátu NS sa tým porušil ústavný princíp priamej, slobodnej a všeobecnej možnosti voliť a byť volený.
Henrich Masár dostal doživotie za svoje vyčíňanie z júla 2003, kedy zavraždil postupne dve ženy a jedného muža. NS SR o tom rozhodol 21. apríla. Masár sa okrem vrážd dopustil trestného činu krádeže, nedovoleného ozbrojovania a bratie rukojemníka.
Najdlhšie trvajúcu kauzu v histórií slovenskej justície - prípad vraždy medičky Ľudmily Cervanovej - ukončil Najvyšší súd 4. decembra 2006. Svojim rozsudkom súd zvýšil tresty pre niektorých odsúdených, a tak Miloš Kocúr (1954) a Milan Andrášik (1951) si namiesto 13 rokov väzenia odsedia 15 rokov. Spolupáchateľ Stanislav Dúbravický dostal 12 rokov väzenia. Súd potvrdil rozsudok pre Františka Čermana (1950), ktorý dostal 11-ročný trest odňatia slobody. Šesť rokov dostal Pavol Bedač (1954) a tri Juraj Lachman (1953). Počas procesu bolo vypočutých približne 70 svedkov a prečítaných takmer sto svedeckých výpovedí.
NS SR uzavrel zhodne 7. decembra dve kauzy brutálnych vrážd, ktoré pojednával Špeciálny súd. V prvom prípade potvrdil doživotie pre kyselinára Jozefa Kákoniho a 25 rokov väzenia pre Rastislava Šittu za to, že surovým spôsobom zavraždili trojicu tzv. bielych koní a následne ich telá rozpustili v kyseline. Ich spoločníci dostali 1,5 až 14 rokov.
V druhom prípade NS SR potvrdil tresty pre vrahov bielych koní v kauze tunelovania Devín banky v konkurze, ktoré vyniesol Špeciálny súd. Hlavní páchatelia Marián Jánošík a Ondrej Neupauer dostali doživotný trest odňatia slobody. Zvyšní páchatelia dostali od päť do 15 rokov.