ŽILINA 28. decembra (SITA) - „Práca z bezdomovcami je ťažká, ale zaujímavá, pretože každý človek je individualita“, tvrdí sociálna pracovníčka Charitatívno-sociálneho centra na Predmestskej ulici v Žiline Katarína Gregorová. V centre pracuje tri roky. „Najťažšie sú osudy týchto ľudí, to, ako sa dostanú do tejto situácie. Rozprávajú nám o nich v rámci sociálnej anamnézy," dodala. Problém je, ak sú pod vplyvom alkoholu, pretože vtedy sa s nimi nedá komunikovať, prípadne niečo riešiť. „Aj v minulosti som ich stretávala a neodsudzovala som ich v akej situácii sú, ako vyzerajú, majú možnosť dať sa tu do poriadku. Neviem, kde budem zajtra, hocikomu sa to môže stať – neodsudzujem ich preto," uviedla. Cíti, že sú radi, keď sa s nimi v centre rozprávajú, keď im pomáhajú.
Podľa riaditeľa centra Petra Birčáka, sú medzi bezdomovcami aj vysokoškoláci. „Máme skúsenosť, že niektorí ľudia, ktorí začínali od ulice, ktorí u nás predávali, alebo sa zúčastňovali na našich resocializačných aktivitách, sa vrátili naspäť do rodiny a teraz pracujú, alebo dokonca aj podnikajú a zabezpečujú svoju rodinu," konštatoval.
Birčák nevedel uviesť, koľko z bezdomovcov, ktorí prejdú bránami centra sa zdvihne z dna, do ktorého sa dostali. „V našom centre pracujeme často s ľuďmi, ktorí sú úplne na okraji spoločnosti a ktorí sú neprispôsobiví, niekedy nie sú schopní splniť ani podmienky niektorých sociálnych zariadení. Stáva sa niekedy, že sa nám tí ľudia vracajú a je ťažko nejako odhadovať všeobecne úspešnosť," informoval.
Na ulici podľa neho v poslednom období pribúdajú hlavne odchovanci detských domovov. Sú to však aj ľudia, ktorí stratia z rôznych dôvodov ubytovanie, prejdú krízou v rodine, alebo majú zdravotné, či psychické problémy.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.
bl;lc;mt