Podľa vlastných slov by považoval za nefér nekandidovať vo chvíli, keď sa strana po ôsmich rokoch ocitla v opozícii. "Hlavne, keď to podaktorí pociťujú ako neúspech, čo teda fakticky je, aj keď sme dosiahli historicky najlepší výsledok vo voľbách. Takže by to možnože bolo hodnotené, že utekám," povedal Bugár v rozhovore pre TASR.
Bugár zatiaľ nevie, akých uchádzačov o vedenie navrhnú stranícke štruktúry, ale rád by mal nejakého protikandidáta. Neobáva sa ani radikalizácie strany v prípade jeho výmeny v predsedníckom kresle, pretože orgány SMK sú podľa neho schopné zakročiť v prípade vybočenia z politickej línie. "Pre nás je dôležitejšie v tomto období zomknúť sa smerom dovnútra a zároveň otvoriť sa smerom von. To znamená urobiť poriadky vo vnútri, lebo máme niektoré organizácie, ktoré sú aktívne iba cez voľby. Opozičné obdobie treba využiť na to, aby z neho strana vzišla silnejšia," poznamenal Bugár.
Výsledky nedávnych komunálnych volieb nepovažuje predseda za neúspech SMK, keďže ciele, ktoré si určili pred voľbami, splnili. Jedným z nich bolo zmobilizovať voličov, pričom účasť voličov na južnom Slovensku prekročila celoslovenský priemer, a druhou ambíciou strany bolo zachovať svoje postavenie na regionálnej úrovni.
Šéf SMK pripustil isté problémy v rámci strany, čo bolo podľa neho vidieť napríklad na situácii v Komárne. Tam základná organizácia neodhadla situáciu a proti staronovému primátorovi Tiborovi Bastrnákovi postavili iného kandidáta, takže Bastrnák musel ísť do volieb ako nezávislý. Na marcovom sneme sa preto kvôli riešeniu takýchto situácií pripravujú zmeny v stanovách. "Budeme z toho vyvodzovať dôsledky už aj skôr," dodal Bugár bez ďalších konkrétností.
Hrušovský svoju kandidatúru na post predsedu KDH zvažuje
Členská základňa KDH je podľa predsedu strany Pavla Hrušovského jednotná.
"Od prípadných rozdielnych názorov členov vedenia strany nemožno odvodzovať nejednotu hnutia," povedal Hrušovský pre agentúru SITA. Zároveň dodal, že tak, ako vždy v histórii KDH, aj v roku 2007 ak snem prijme rozhodnutie, bude rešpektované celou členskou základňou. "To čakám, že sa stane aj po tomto sneme," uviedol.
Hrušovský neskrýva, že KDH má problém, ktorý však tak, ako doteraz, musia vyriešiť orgány KDH. "Ja som nezvykol skôr, ako takéto rozhodnutie nepadlo, komunikovať cez médiá a odkazovať iným moje výhrady, názory a návrhy. Nebudem to robiť ani teraz. Chcem však uistiť všetkých sympatizantov kresťanskodemokratickej politiky, že urobím všetko preto, aby sme vrátili dôveru a pokúšali sa o získanie väčšej podpory politiky kresťanskej demokracie na Slovensku, pretože ona si ju zaslúži," vyhlásil Hrušovský. Ten členskú základňu považuje za tak múdru, že zváži aj svoju mieru zodpovednosti a s takouto zodpovednosťou dokáže prijímať aj zásadné vnútropolitické rozhodnutia.
Hrušovský nechcel povedať, či bude opätovne na sneme kandidovať na funkciu predsedu strany. "Keď príde čas, keď bude treba oznámiť moju kandidatúru, tak to urobím. Cítim sa byť dostatočne pripravený na vedenie strany aj naďalej. Som však tiež pripravený aj na súťaž o uskutočňovanie politiky kresťanskej demokracie s tými, ktorí by sa o funkciu predsedu KDH uchádzali," povedal. Podľa neho schopných ľudí je v strane niekoľko.
aktualizované 9:55
Autor: zh

Beata
Balogová
