Bratislava 29. decembra (TASR) - Národná rada SR od začiatku IV. volebného obdobia schválila 38 zákonov, z nich 15 predložili sami poslanci.
Ani v jednom prípade prezident Ivan Gašparovič nevyužil právo veta a nevrátil snemovni žiadny zákon na opätovné prerokovanie. Po júnových predčasných parlamentných voľbách sa uskutočnilo šesť zasadnutí NR SR, ktoré mali spolu 21 rokovacích dní.
V skrátenom legislatívnom konaní snemovňa prijala novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá reagovala na rozhodnutie Ústavného súdu SR a týkala sa invalidných občanov a prehodnocovania ich invalidity. Pri jedinom hlasovaní sa prezentovalo všetkých 150 zvolených poslancov. Bolo to pri schvaľovaní štátneho rozpočtu na budúci rok, ktorý podporilo 85 koaličných zákonodarcov. Proti hlasovali všetci 65 poslanci opozície.
Pred poslancami vystúpil 6. decembra prezident Gašparovič, ktorý však nepredniesol obvyklú Správu o stave republiky. Ako povedal pred novinármi, pri príprave prejavu vôbec neuvažoval o tom, že jeho prejav bude mať tento charakter. Chcel sa iba podeliť s poslancami o svoje predstavy o chode spoločnosti. Počas vystúpenia boli v rokovacej sále členovia vlády i premiér Fico, chýbal šéf koaličnej strany ĽS-HZDS Mečiar. Neprítomnosť odôvodnil pracovnými povinnosťami, ale prejav si vypočul cez internet.
Novozvolení poslanci zasadli prvýkrát do svojich lavíc 4. júla, keď sa uskutočnila ustanovujúca schôdza NR SR. Na nej 150 zákonodarcov zložilo ústavou predpísaný poslanecký sľub. Premiér Robert Fico na druhej schôdzi - 31. augusta predložil programové vyhlásenie svojho kabinetu. Rozprava k nemu trvala 22 hodín a vystúpilo k nemu 46 poslancov.
Dôveru Ficovej vláde vyslovilo 80 poslancov zo 135 zákonodarcov, proti bolo 55 poslancov. Za program vlády nehlasoval šéf koaličnej ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, ktorý nebol v rokovacej sále. Jeho stranícky kolega Tibor Mikuš to odôvodnil tým, že predseda prišiel na hlasovanie včas, ale nemohol nájsť parkovacie miesto.
Parlament čaká v prvom polroku 31 rokovacích dní
Národnú radu SR čaká v prvej polovici budúceho roka 31 rokovacích dní a naplánované má štyri riadne parlamentné schôdze.
Predseda Národnej rady SR Pavol Paška zdôrazňuje, že dôvera verejnosti v zákonodarný zbor nemá nič spoločné s počtom rokovacích dní, dôležitá je predovšetkým kontrolná úloha zákonodarného zboru. "Parlament nie je fabrika, kde ráno o ôsmej treba prísť, podpísať sa a po ôsmich alebo 8,5 hodinách odísť a ukázať, či ste niečo vyprodukovali," povedal v rozhovore pre TASR. Pripomenul, že parlamenty vyspelých európskych krajín obvykle prijímajú okolo 40 až 50 právnych noriem ročne. NR SR len v uplynulom polroku prijala 38 zákonov, za celý rok 2005 to bolo napríklad 145 právnych noriem a v roku 2004 prešlo 181 zákonov.
"Národná rada je relatívne anonymná, ale 150 konkrétnych ľudí sú tí, ktorí vytvárajú dôveru, alebo nedôveru a oni ju nevytvoria len tým, že tu budú sedieť 100, 200 dní alebo 300 dní, ale hlavne tým, ako v tých voličských skupinách, od ktorých dostali mandát, budú schopní naplniť ich očakávania a to je veľmi významné," doplnil Paška.
V poslednom období je aj čoraz dôležitejšia reprezentatívna rovina zákonodarného zboru. "Národný parlament zohráva čoraz významnejšiu úlohu v parlamentnej diplomacii," zdôraznil.